Rozhovor s šéfredaktorem Sueneé Universe

1170633x 22. 01. 2017 1 čtenář

Jaký je vlastně příběh těchto stránek? Jak vznikly?

Ano. Vše má svůj příběh! I tento web začal svou pouť internetem kdysi dávno v březnu 2013 jen jako lepší alternativa k hromadným emailům, které jsem rozesílal pár přátelům. Ještě rok před tím bych řekl, doslova pár, ale ten seznam se postupně zvětšoval. Postupně to byly už desítky email adres a mně přišlo, že je jednodušší psát blog, který sám rozešle zpravodaj než se snažit zformátovat email s přehledem toho nejzajímavějšího za poslední týden. A tak vlastně někdy na počátku roku 2013 jsem začal dávat dohromady první verzi internetových stránek Suenee.cz – dnes známých jako Sueneé Universe.

Dnes, po téměř 4 letech má web tisíce fanoušků na facebooku, twiteru a vůbec z různých končin internetového světa. Každý den nás čte tisíce lidí a stále přibývají další! Máme radost. :)

A jak ses k tomu vůbec dostal ty, Sueneé?

To je taky zvláštní shoda zdánlivě náhodných okolností. Mě totiž na základní škole vůbec nebavilo číst. Pořád mi říkali, tak si přečti Verneovky a nebo Rychlé šípy. Mě to opravdu nepřitahovalo. Dodneška si ze mne dělají srandu, že do -nácti let jsem přečetl tak akorát Krtečka a Sísu Kyselou. Zlom začal na počátku 90. let, kdy začala vycházet edice útlých knížek NEJ. Každá byla na jiné téma, ale všechny měly společnou myšlenku: NEJvětší záhady světa. Postupně jsem přečetl snad všechny, které vyšly do roku 1998. Doslova jsem to hltal, protože najednou to pro mne všechno začalo dávat pozvolna smysl. Najednou jsem uviděl jakýsi pomyslný závan čerstvého vzduchu v tom zatuchlém světě, kde všechno je jasně danéprotože to tak říkala paní učitelka ve škole (Dějepis, Přírodopis).

Vždycky mi přišlo, že to, jak nám popisují historii, že je to nějaké divné. Jak to můžou vědět s takovou jistotou, že to tak doopravdy bylo?

Hodně mne taky zasály seriály Záhady a Mysteria Artura C. Clarka a později i zfilmovaná verze knihy Ericha von Dänikena: Vzpomínky na budoucnost. Viděl jsem v tom věci, pro které konvenční věda neměla vysvětlení, a které se snažila zamést pod koberec jako okrajovou záležitost – něco o čem nebudeme nahlas mluvit, abychom se nezesměšnili.

Dodnes si vybavuji scénu, když do školy spolužačka přinesla výstřižek z novin, že někde někdo pozoroval UFO. Všichni se jí posmívali, že žádní mimozemšťané přeci nejsou. Bohužel jsem byl v té době jedním z nich. I když si vybavuji, že jsem si sám sebou nebyl vůbec jistý. Pořád tam bylo ono: a co když je to jinak?

Už od dětství jsem hodně přemýšlel o pocitech a o tom, co se ve mne děje. I když jsem pro to neměl pojmy, dost mne to ovlivnilo v chápání reality. Takže se dá říci, že ten můj zájem o vše záhadné a zdánlivě nadpřirozené vyplynul z mojí podstaty bytí.

Hodně tomu také napomohlo osudové setkání na střední škole s mým velmi blízkým kamarádem Almyrem. Oba dnes s nadsázkou říkáme, že více než-li Elektrotechnická průmyslovka, šlo o ty odpolední seance, kdy jsme dlouho po škole seděli a debatovali o tom, co jsme kdo přečetl v NEJ knížkách anebo vůbec o čem jeden nebo druhý přemýšlel. Bylo to hodně silné a hodně to nás oba dva duchovně i intelektuálně posunulo. Nepochybně někdo musel stát při nás. Nějaký vyšší zájem, nebo síla anebo nějací andělé (mimozemšťané? :)), protože se děly občas dost kuriózní synchronicity.

Potkáváme se do dnes. Pokud je k tomu příležitost, naše debaty jsou opravdu jen pro vyvolené – hodně otevřenou mysl a srdce uvidět věci za zdánlivými hranicemi možností. Některá setkání jsou otevřená koneckonců i pro veřejnost: Blízká setkání u čaje. Vždy jednou nebo dvakrát do měsíce. Může přijít kdokoliv, kdo už se nacítí potkat se s jinou realitou.

Ten náš dvoučlenný kolektiv (Sueneé – Almyr) se mezi tím samozřejmě rozrostl o další přátele, kteří se stali i spolutvůrci těchto stránek. Takže pokud vás zajímá, kdo se skrývá za oponou, máte možnost s námi posedět u čaje. :)

Několik stovek prvních článků jsi překládal ty sám. Jak jsi na tom s angličtinou?

Tohle je taky legrační věc. (Alespoň mne to tak přijde s odstupem času.) Na základní škole jsem se učil od druhého stupně německy. Zkoušel jsem i jedno pololetí chodit na kroužek angličtiny, ale vůbec jsem to nechápal. Přišel mi ten jazyk nějaký fakt divný. Němčina má v základech hodně podobnou logiku gramatiky jako čeština, takže díky tomu jsem se naučil docela obstojně německy. Angličtina mne úplně míjela.

Na průmyslovce jsme s Almyrem snad někdy ve třetím ročníku zkoušeli chodit na soukromé kurzy angličtiny, ale to bylo prvních pár lekcí pro začátečníky.

Zkrátím to. Anglicky jsem se naučil až tím, že jsem naprostou zoufale chtěl vědět, o čem se mluví a píše na zahraničních webech na téma exopolitika a alternativní historie. Začal jsem překládat s pomocí slovníků. Zkoušel jsem překládat z odposlechů. Bylo to náročné, ale vyplatilo se to. Takže i první články na webu jsou přeložené mnou. Dnes už obsah překládají především jiní profíci. :)

Jak se říká: Nouze naučila Dalibora housti. Mne naučila anglicky. Ale protože právě soucítím s těmi, kteří nemají tu zarputilost se učit angličtinu, ruštinu, němčinu a jiné, tak píšeme tenhle úžasný web.

Mimochodem němčinu jsem komplet zapomněl. Což je asi pro mne ten největší vtip, že asi 8 let výuky mi toho zbylo opravdu jen velmi málo. Článek bych s tím překládat nechtěl. :)

Co plánujete do budoucna?

Zdá se být zjevné, že lidé (včetně mne) hladoví po informacích o historii, kterou ve školních učebnicích nenajdete. Musíte hledat v archivech anebo číst zahraniční weby v cizích jazycích. Čeština a Slovenština je jistě úžasný jazyk. Jen v této věci je to přeci jen trošku handicap. Jsme v menšině, takže hodně informací nám bohužel uniká. Proto je tu tenhle web, který se snaží být pomyslným mostem mezi tím, co se děje v nás a kolem nás a to na mnoha úrovních.

Určitě chceme rozšířit tematické okruhy, které by mohly čtenáře zajímat anebo přitáhnout další pozornost lidí, kteří o věcech, o kterých píšeme, nevědí nebo jen mají ono tušení – jaké jsem měl já v dětství.

Určitě budeme potřebovat rozšířit náš tým o další skvělé spolupracovníky, kteří pomohou tvořit obsah webu: překladatele, editory, zpravodaje, grafiky. Rozhodně je před námi ještě velký kus práce!

Rádi bychom více sledovali aktuální dění v zahraniční. Psát i o tom, co se děje teď  – o čem se mluví a diskutuje na různých konferencích ve světě.

Mnohé věci stále ovlivňují peníze. Stále některé věci hold bez nich nedokážeme udělat. Hodně záleží na finančních darech od našich čtenářů, kteří přispějí na transparentní účet. Kvalitní práce vyžaduje kvalitní ohodnocení, takže čím více finančních darů přijde, tím rychleji budeme moci přinášet kvalitní obsah. A obráceně lze jistě doufat, že kvalitní obsah přitáhne další čtenáře. Je to propojené.

A co takhle použít reklamu jako zdroj financí?

Je to taky možnost. Rádi bychom se vyhnuli prvoplánové reklamě, kdy na vás z každého rohu bliká reklamní slogan nebo banner. Ti v IT zkušenější si pak vezmou nějaký ten Ad Block a je to stejně k ničemu. Chceme nabízet reklamní plochy sponzorům a inzerentům, kteří přinášejí tematicky hodnotný obsah. Koneckonců to můžete být i právě vy, kdo teď čtete má slova. Stačí i málo a udělá to obrovský vír událostí – efekt motýlích křídel. :)

Na co se čtenáři mohou těšit v nejbližších týdnech?

Na začátku února 2017 plánujeme přestavět strukturu webu tak, aby články byly lépe rozděleny do tematických kategorií. Věříme, že to přinese čtenářům lepší přístup ke starším článkům, které si s odstupem času zaslouží jejich pozornost. Plánujeme změnit design úvodní stránky, abychom lépe zpřístupnili zajímavý obsah. Dnes je v databázi více jak 1100 článků a každý den vychází něco nového. Chceme dát čtenářům šanci se v nich lépe orientovat.

Plánujeme, že bychom v tomto roce uskutečnili první ročník setkání fanoušků tohoto webu. Takový minifestival v Praze, na kterém bychom prezentovali to nejzajímavější, co se děje. Uvidíme, jak se věci budou vyvíjet. Možná se nám podaří získat i zahraničního hosta.

Nechme se překvapit!

Zúčastnili byste se víkendového setkání fanoušků (festivalu) webu Sueneé Universe v Praze?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

Podobné články

Jeden komentář k "Rozhovor s šéfredaktorem Sueneé Universe"

  • Tino napsal:

    To že lúdia chcú poznať pravdu je spojene z novým Vekom Vodňara ktorý je spojení zmenou vedomia a pre to aj viac lúdi konečne za čina myslieť a hľadať pravdu a dobrým zdrojom je Figu a Billy Maier a je ho kontakty z Plejaren .Tam si každí môže nájsť odpovede na m nohe otázky života a vývoja vedomia .

Napsat komentář