Chemtrails: nová metoda, jak zpomalit globální oteplování?

13232x 17. 02. 2018 1 čtenář

Američtí geoinženýři se chystají rozstřikovat z balónu chemikálie odrážející slunce. Experiment v Novém Mexiku se pokusí ochlazovat planetu rozptýlením síranových aerosolů.

Dva inženýři z Harvardu pomocí balónu, letícího přes Fort Sumner v Novém Mexiku ve výšce 24.384 metrů, rozstřikují do atmosféry chemické částice, které odrážejí sluneční záření, aby uměle ochlazovaly planetu. Přírodní experiment v oblasti solárního geoinženýrství má za cíl vytvořit technologii, která by napodobovala ochlazující účinky sopek, které vylučují sírany do stratosféry, a tím snižují teplotu Země. Chtějí tak učinit pomocí síranových aerosolů, které by odrážely sluneční světlo zpět do vesmíru.

David Keith, jeden z badatelů, argumentoval, že geoinženýrství může být levnou metodou ke zpomalení globálního oteplování, ale jiní vědci varují, že by to mohlo mít nepředvídatelné, katastrofální následky na klimatické systémy Země a na zásobování potravinami. Ochránci životního prostředí se obávají, že posun, kdy by se geoinženýrství stalo „plánem B“ pro změnu klimatu, podkope úsilí o snížení emisí uhlíku.

Keith, který spravuje mnohamilionový dolarový geoinženýrský výzkumný fond, poskytnutý zakladatelem společnosti Microsoft Billem Gatesem, předtím zadal studii americké letecké společnosti, kterou pověřil v případě proveditelnosti rozsáhlým zaváděním technologie slunečního geoinženýrství. Jeho americký experiment, vedený u Američana Jamese Andersona, se uskuteční během jednoho roku a zahrnuje uvolnění desítek nebo stovek kilogramů částic, aby se změřily dopady na chemii ozonu a vyzkoušely způsoby, jak rozprášit kapky síranových aerosolů do vhodných velikostí.

Vzhledem k tomu, že v laboratoři není možné simulovat složitost stratosféry, Keith říká, že experiment poskytne příležitost zlepšit modelování, jak by mohla být ozonová vrstva měněna mnohem většími síranovými postřiky. „Cílem není změnit klima, ale jednoduše prověřit procesy na mikroúrovni,“ řekl Keith. „Přímé riziko je velmi malé.“

Zatímco experiment nesmí poškozovat klima, ochránci životního prostředí říkají, že pomocí modelování a studií dopadů sirného prachu, emitovaného sopkami, byla identifikována značná globální environmentální rizika slunečního geoinženýrství. „Dopady zahrnují potenciál dalšího poškození ozonové vrstvy a narušení dešťových srážek, zejména v tropických a subtropických oblastech – potenciálně ohrožující dodávky potravin miliardám lidí,“ řekl Pat Mooney, výkonný ředitel Kanadského technologického hlídky skupiny ETC. „Neudělá to nic pro snížení úrovně skleníkových plynů v atmosféře, ani pro zastavení okyselování oceánů. A solární geoinženýrství pravděpodobně zvýší riziko mezinárodních konfliktů spojených s klimatem – vzhledem k tomu, že modelování dosud ukazuje, že představuje větší riziko pro jižní polokouli.“

Vědecká studie, zveřejněná minulý měsíc, dospěla k závěru, že řízení slunečního záření by v oblastech Severní Ameriky a severní Eurasie mohlo snížit srážky o 15% a ve střední Jižní Americe o více než 20%.

Loni na podzim britský terénní test balónového a hadicového zařízení, který by čerpal vodu do oblohy, vyvolal kontroverzi. Projekt financovaný vládou – Stratosférická injekce částic pro klimatické inženýrství (Spice) – byl zrušen po řadě dekretů a veřejného protestu ze strany globálních nevládních organizací, někteří z nich argumentovali, že projekt je „trojský kůň“, který by otevřel dveře rozsáhlému rozšíření technologie. Keith řekl, že se od samého počátku stavěl proti Spice, protože by nezlepšil znalosti o rizicích nebo účinnosti geoinženýrství, na rozdíl od jeho vlastního experimentu.

„Zdravím britskou vládu za to, že se projevila a něco zkusila,“ řekl. „Ale přál bych si, aby to lépe zpracovala, protože ti, kteří jsou proti takovým experimentům, to uvidí jako vítězství a pokusí se zastavit i jiné experimenty. „The Guardian chápe, že Keith plánuje využít Gatesem podporovaný fond, aby uspořádal schůzku ke studiu lekcí Spice.

Podobné články

Jeden komentář k "Chemtrails: nová metoda, jak zpomalit globální oteplování?"

Napsat komentář