«« »»

Ryba smrdí od hlavy

Psychopatie hluboce zakořeněná a přetrvávající psychická vlastnost, stav nebo vzorce chování, které jsou vyjádřením charakteristického životního stylu jedince a jeho vztahu k sobě i druhým a které představují extrémní nebo významné odchylky (deviace) od způsobů, kterými průměrný člověk v dané kultuře vnímá, myslí, cítí a utváří vztahy k druhým.

Druhy

 • citová psychopatie – přehnané city nebo citová chladnost
 • morální psychopatie – nedostatek svědomí, bezcharakternost
 • sadistická psychopatie – citová chladnost, bezcitnost, nesvědomitost, sklon ke krutosti projevující se už v dětství (např. trápení zvířat)
 • sexuální psychopatie

Dokument na ČT2 Ryba smrdí od hlavy podrobně charakterizuje vlastnosti psychopatů a sociopatů. Upozorňuje na to, že hodně těchto lidí funguje ve vůdčích rolích a to zejména v politice nebo obecně na manažerských postech.

Upozorňuji, že se filmem zkratkovitě prolíná podprahová reklama se symbolem ryby a možná i něčeho dalšího. Doporučuji tedy pouze poslouchat a nedívat se na obraz.

Zdroj: Wikipedia, ČT2

 

 

One Response to Ryba smrdí od hlavy

 1. petrib napsal:

  Film bych považoval za otevření tématu psychopatů mezi námi, nikoliv za vyčerpávající popis.
  Zrovna na fotografii vlasatého zarostlého individua s šíleným šklebem připojené k tomuto článku je vidět, jak stereotypní jsou představy většiny z nás o tom jak psychopaté vypadají resp. jak by měli vypadat, protože takto nám je přeci ve filmech ukazují.
  Ty znepokujující prostřihy na nápis „I am fishead“ bych nepovažoval za podprahovou reklamou (navíc se jejich délka prodlužuje – čímž se usnadňuje identifikace), ale praktickou ukázku na jaký okamžik můžete v realitě vidět psychopata v jeho skutečné podobě. Protože dokud se nebude jeho destruktivní činnost týkat přímo vaší osoby nebo zájmů, tak se může jevit jako ten nejsympatičtější správňák jakého znáte. Jen některé činy a motivace vám budou připadat jakoby z jiného světa.
  S nadsázkou a alegorií na toto téma může být chápán seriál „V“.

Napsat komentář

Líbí se vám naše stránky?

Podpořte prosím autory a překladatele trvalým příkazem na transparentní účet: 2900794933/2010
nebo pomozte s překlady.