«« »»

Saturn: Heliový déšť

S pomocí jednoho z nejvýkonnějších laserů na světě se fyzikům podařilo najít další důkazy o existenci héliových dešťů na Saturnu. O tom na stránkách Science News informoval na zasedání Amerického geofyzikálního svazu v San Francisku dne 15. prosince Gilbert Collins z Lawrence Livermore National Laboratoryv Kalifornii.

Déšť na Saturnu je úkazem, při kterém se směs kapalného vodíku a hélia rozděluje podobně, jako dochází k oddělení složek v emulzi vody a oleje. Hélium z horních vrstev migruje do vrstev spodních a to se projevuje jako déšť na Saturnu. Výsledky vědců ukázaly rozsahy teplot a tlaku, při kterých k dešti dochází.

Teorie z poloviny 70. let předpokládaly na Saturnu výskyt héliových dešťů, ale doposud nebyly experimentálně zkoumány. Za tímto účelem vědci z Laboratoře laserové energetiky v University of Rochester v New Yorku napodobili podmínky v nitru Saturnu. Fyzici s použitím laseru OMEGA donutili směs vodíku a hélia, která byla umístěna mezi dvěma diamanty, oddělit kapalné helium.

Podařilo se jim toho dosáhnout stlačením směsi rázovou vlnou z diamantů, na které působili laserovým zářením. Důsledkem toho se ve směsi objevily struktury s určitými hustotami a teplotami, jejichž získání a popis bylo zásadním úspěchem vědců. Dle jejich slov, dosažení tohoto výsledku zabralo 5 let experimentů a bylo k němu potřeba 300 laserových výstřelů.

Oddělení vodíku a hélia (fázový přechod v intervalech mezi teplotami 3 tisíce a 30 tisíc Kelvinů a tlaku 30 a 300 Gigapascalů) může proběhnout za kratší dobu, než si fyzici původně mysleli. To by znamenalo, že lze předpokládat, že héliové deště se mohou vyskytovat nejenom na Saturnu, ale i na jeho sousedu s vyšší teplotou, plynném obru Jupiteru.

Někteří vědci jsou toho názoru, že výzkum fyziků bude nutné prověřit. Sarah Stewart z Kalifornské univerzity v Davisu, poukázala na to, héliové deště na Saturnu by mohly být vymodelovány pomocí pokusů na Z-Machine. David Stevenson, který se teorií héliových dešťů zabývá, předpokládá, že sonda Juno (Jupiter Polar Orbiter), až se dostane na orbitu Jupitera – v roce 2016, pomůže deště na tomto plynném obru objasnit.

Líbí se vám článek? Podpořte, prosím, překladatele v další práci a nastavte trvalý příkaz na transparentní účet: 2900794933/2010. Platby ze zahraničí IBAN: CZ8920100000002900794933, SWITFT: FIOBCZPP. Do zprávy pro příjemce uveďte prosím "DAR" a název článku nebo vyplňte VS: 05975 a SS: 100.

Napsat komentář