Saudská Arábie: skála v Mada'in Saleh

6038x 30. 09. 2018 1 čtenář

Mada’in Saleh bylo známé též jako al-Hijr, nebo Hegra, alespoň podle lidí Nabatean, kteří údajně sekali své hroby do pískovcových skal. Je to obyčejná zdobená skála, nebo má mnohem hlubší historii?

Faktem je, že styl reliéfů připomíná architekturu Jordánské lokality dnes známé jako městský komplex Petra. Ta je též v oficiálních kruzích považována za pohřebiště (město mrtvých). Nicméně geologické průzkumy ukazují, že město muselo mít mnohem delší historii než-li tu, kterou se nám snaží namluvit v učebnicích dějepisu.

Mada’in Salhe je dalším příkladem monolitické stavby

Všimněte si rozsáhlé vodní eroze u úpatí skalního masivu Mada’in Saleh, která celý kus podemlela a z reliéfů odmazala spodní část. Podobnou scénu bychom našli právě i v oblasti Petra, kde jsou mnohé části města erodované vodou. Mada’in Salhe je dalším příkladem monolitické stavby.

Jako vždy není nutné se bránit myšlence, že pozdější generace využili stavby anonymních stavitelů jako hrobky, nicméně to nemá nic společného s jejich prvotním účelem.

Na závěr ještě dodejme, že město Petra v Jordánsku má svoji nadzemní část, kterou běžně navštěvují turisté. Nicméně je pod ní ještě rozsáhlý komplex chodeb táhnoucí se nejspíše několik kilometrů, který čeká na důkladné zkoumání. Nabízí se tedy myšlenka, že i Mada in Saleh bude mít svůj podzemní komplex.

Podobné články

Napsat komentář