Sfinga a zub času

7757x 04. 05. 2013 1 čtenář
Aktualizováno: 12.05.2013, 00:46

Co se skutečně stalo s nosem Sfingy? Velmi populárním je příběh, kdy Sfinga sloužila jako cvičný cíl pro Napoleonova vojska v roce 1798. Jeden ze zásahů ji měl připravit o nos. Podle arabského historika přišla o nos ale již o 4 století dříve. Říká se, že starší muslim byl pobouřen tím, že místí rolníci přinášejí Sfinze oběti v naději na dobrou úrodu. Rozhodl se jí tedy připravit o nos. Za svůj vandalský čin byl oběšen a dříve úrodná pole zavál písek.

V roce 1580 anglický spisovatel Richard Hakluyt cestoval po Egyptě. Když prvně viděl plošinu v Gíze, napasl: „Blízko k pyramidám se nachází hlava. Hlava je od ramen dolů v písku a vypadá jako z mramoru. Má uražený nos.“. Z toho vyplývá, že již v roce 1580 byla hlava poškozena (bez nosu), a že tedy Napoleon a jeho jednotky nemohly být pachatelem.

V roce 1817 italský dobrodruh, kapitán Giovanni Caviglia, najal 160 mužů, aby se poprvé v novodobé historii pokusily vykopat Velkou sfingu. Jeho záměrem bylo najít tajné chodby pod kolosální sochou. Tyto chodby byly objeveny až v současnosti. Aktuálně jsou známy tři tunely, jejichž účel není oficiálně znám.

Následující fotografie byla pořízena v roce 1867 a ukazuje, jak Sfinga vypadala více jak poslední tisícletí – pohřbena po ramena pískem.

„V popředí pyramid se nachází Sfinga. Ta stojí za obdiv snad ještě více než-li pyramidy. Je to působivé místo plné klidu a ticha patřící místnímu božstvu v této oblasti.“, píše Plinius starší, římský spisovatel a státník v 1. století našeho letopočtu.

Sfinga částečně odhrabána v roce 1878. Mezi předními tlapami vidíme horní část desky, kterou zde nechal údajně umístit Thutmose IV. jako hold Sfinze za příslib, že se stane králem, když ji vyhrabe z písku.

V roce 1889 týmy baseballu Chicago White Stockings a All-Americas si užívali celosvětové exhibiční turné na podporu sportu. Během své přítomnosti v Egyptě, se týmy chopily příležitosti vyšplhat na Sfingu a udělat s ní portrét. Bohužel krom pózování u sochy někoho napadlo, že by mohli soutěžit v tom, kdo trefí míčem oko Sfingy.

Věnujte pozornost zdivu nad levou přední tlapou. V popředí mezi tlapami je podstavec, na kterém dříve zjevně stála nějaká socha.

V roce 1920 prošla Sfinga velkou rekonstrukcí, kdy mnohé šrámy byly vyspraveny. Definitivně byla vyhrabána z písku v druhé polovině roku 1930. V roce 1945 byla její hlava podepřena provizorní zdí a pytli s pískem. Důvodem bylo prý ochránit Sfingu proti poškození během války.

Sfinga v čase mezi léty 1850 až 1910:

 

Zdroj: Facebook

 

 

Podobné články

Napsat komentář