Signál z vesmíru „WOW“ je signálem mimozemšťanů?

5851x 06. 02. 2016 1 čtenář

15. srpna 1977 americký astronom, Jerry Ehman, zaznamenal „zprávu“, zaslanou z vesmíru. Signál byl zachycen pomocí radioteleskopu „velké ucho“ (The Big Ear) na půdě university ve státě Ohio. Zpráva trvala pouhých 72 vteřin, a Ehman ji pojmenoval názvem WOW.

Tato událost způsobila velký rozruch, a celá řada důvěryhodných astronomů byla toho mínění, že se jedná o poselství z některého z vesmírných světů. Signál vycházel z hvězdokupy M55 v souhvězdí Střelce.

Později se ale mnozí vědci nechali slyšet, že vyzařování vodíku (a soudě podle délky vlny, jednalo se o vodík) by mohlo pocházet z některé planety nebo družice, obíhající Zemi, z asteroidu, komety, atd.

Ještě většího rozšíření se tato hypotéza dočkala v roce 2005, kdy astronomové objevili dvě komety – 266P/Christensen a P/2008 Y2 (Gibbs). Právě tato dvojice kosmických těles procházela v roce 1977, od 27. července do 15. srpna, tranzitem souhvězdím Střelce, a jejich vodíková mračna, která měla několik milionů kilometrů, se nejspíše stala zdrojem záření.

Výsledky tohoto výzkumu byly uveřejněny v Journal of the Washington Academy of Sciences.

Názory předních vědců se v této záležitosti rozcházejí. Jak se má věc s proslulým WOW, bude možné prověřit v letech 2017 – 2018, kdy obě komety budou znovu procházet tranzitem ve stejných místech.

Sueneé: A proč se signál jmenuje WOW? Odpovídá to zvolání v agnličtině: „waaau“, které si Ehman poznačil na tištěný záznam… :)

Podobné články

Napsat komentář