Socha se sama začala otáčet

4386x 15. 07. 2013 1 čtenář

Dle vyjádření novin Daily Britain Mail, se egyptská socha datovaná do doby faraónů v Manchesterském muzeu otáčí kolem své osy. Vyvolává to prý obavy, že jde o prokletí faraónů.

Socha má na výšku přibližně 25,4 cm byla prezentována jako obětní socha boha Osirise, boha mrtvých. Protože bylo opakovaně poukazováno na to, že socha stojí jinak než-li byla do vitríny umístěna, rozhodli se ji filmovat nepřetržitě po několik dnů, aby se ukázalo zda se socha otáčí kolem své osy a nebo zda jen změní směr do určitého úhlu.

Vědci, včetně Briana Coxe, se snaží přijít na záhadnou podstatu pohybu malé sošky, která byla nalezena v hrobu jedné mumie a do Manchesterského muzea umístěna před 80 lety. Někteří se domnívají, ze její pohyb je způsoben duchovní silou, že ji staří Egypťané nějakým způsobem začarovali.

Kurátor muzea, Price Campbell, jenž vystudoval Oxford, řekl: „Všiml jsem si, že socha otáčí kolem své osy. Myslím si, že je to divné, protože jsem jediný kdo má klíče k vitríně, kde je socha umístěna. Vždy jsem ji znovu nastavil na výchozí pozici, ale druhý den ráno jsem zjistil, že je znovu v pohybu (je otočená). To je to, co mě povzbudilo k myšlence vše natočit.“.

Pohyb sochy není vidět pouhým okem. Lze jej ale zřetelně pozorovat na záznamu videa, kde je vidět, jak socha pozvolna mění směr. Ve starém Egyptě se věřilo, že pokud dojde k poškození mumie, je socha možnou alternativou pro duši, jako přepravní plavidlo. To může být důvodem, proč se socha hýbe.

Někteří odborníci namítají, že kruhový pohyb sochy je jistě způsoben pohybem návštěvníků, kteří svými kroky rozvibrují skleněnou skříň. Tuto teorii protěžuje sám Brian Cox.


Otázky:

  1. Socha se dle některých tvrzení začala hýbat v posledních pár letech. Proč?
  2. Pokud je její otáčení způsobeno vibracemi, pak proč se neotáčí nebo nemění polohu i ostatní sochy?
  3. Jak je možné, že se při svém otáčení drží neustále stejného středu?
  4. Zkoušel někdo sochu dát na jiné místo v muzeu?

Podobné články

Napsat komentář