«« »»

Spěte nazí: sedm výhod pro vaše zdraví

Před mnoha lety jsem si nedokázala představit, že bych spala nahá. Cítila jsem se lépe v neprodyšném oblečení, které zakrývalo celé moje tělo. Za posledních pár let se ale můj životní styl dramaticky změnil. Začala jsem si být více vědomá sama sebe a více jsem se naladila na svoje tělo. Začala jsem cítit, jak se moje tělo trápí tím, když zůstávám dlouho v těsném spodním prádle, džínách, podprsence, kalhotkách, botách, páskách atd.

Jednou jsem se rozhodla, že si jednou provždy vše sundám (alespoň na noc :-)) a od té doby jsem si na sebe na spaní už nikdy víc nic nevzala. Zjistila jsem, že spát nahá je pro mne úžasně osvobozující. Má to mnoho (užitečných) úžasných výhod pro moje tělo i mé vědomí.

Existují na to i vědecké studie, že ti, kteří se raději zakrývají nejvýše tak fíkovým listem, jsou zdravější než ti, kteří raději podléhají módním trendům v oblékání. Mám pro vás několik důvodů proč tomu tak je:

Mějte rádi svoje tělo
Vím, že mnoho z vás, kteří právě čtete tento článek, jste zvyklí velmi aktivně zakrývat své tělo a všechno na něm. Vím to, protože jsem to dělala úplně stejně jako vy. Když totiž nevidíme vlastní tělo a nevystavujeme jej ostatním, nemusíme se konfrontovat s pocity, které jsou s ním spojené, že? Tohle je dost pravdivé a v dlouhodobém důsledku velmi zrádné. Přestáváme totiž cítit a prožívat pocity a potřeby našeho těla. Naše oblečení tak umrtvuje naše smysly.

Vědomá nahota je jednou z věcí, která pomáhá hojit negativní postoje o našem těle. Vaše celé tělo začne dýchat a osvobozovat se od předsudků. Zpočátku to může být nepříjemné a nepohodlné, ale po chvíli se to stane naprosto přirozeným. Vaše citlivost a smyslovost se náhle opět rozšíří. Budete mít pocit, jako kdyby vám k 5 základním smyslům přibyl další.

Vychutnejte si lepší spánek
Ušetříte si starosti s praním a převlékáním se do pyžama, u kterého se vám kroutí nohavice, škrtí vás v pase, je příliš stažené v kalhotách (pánové!) nebo příliš úzké přes prsa. V noci vás ruší nepohodlné knoflíky a nebo stažený límeček u krku. To všechno jsou věci, které vás mohou vyrušit ze spaní.

Méně oblečení navíc znamená i menší pravděpodobnost, že se budete přehřívat. Vaše tělo potřebuje pro hluboký spánek snížit tělesnou teplotu až o 0,5 °C. Oblečení a ještě navrch tlustá peřina zvyšují pravděpodobnost, že vaše tělo bude zmatené. Bude se snažit vás doslova uvnitř podchladit a přitom na povrchu kůže se budete potit horkem. Vaše tělo potřebuje dýchat a uvolnit se.

A věřte, že dobrý spánek je základem toho, že se probudíte svěží a plní energie. To vám dodá mnoho pozitivní síly a sebevědomí do dalšího fungování v tomto životě na tomto světě.

Tvoje vagína a tvůj penis to budou milovat
Nahé spaní umožní vašemu tělu lépe dýchat a vyvětrat některé důležité části vašeho těla. Pro ženy je příliš přehřátá vagína inkubátorem kvasinek a bakterií. Tím, že uvolníte prostor vaší vagíně, aby mohla volně dýchat, se můžete velmi snadno zbavit vaginální infekce. V té souvislosti doporučuji ještě zvážit: Ženy zahoďte kalhotky! Sex není jediný důvod proč je sundat.

Pro muže pak platí, že menší množství oblečení snižuje tělesnou teplotu, což napomáhá přirozené tvorbě spermatu. To se vám může hodit, pokud by vás někdo pomlouval, že jich máte málo. Doporučuji vyndat koule z těsných kalhot a vzít je taky občas na vzduch – třeba na naturistickou pláž: Přirozená nahota lečí tělo i duši.

Užijete si více sexu. Je to super!
Vědecká statistická studie potvrdila, že ze vzorku 1000 lidí 57 % těch, kteří jsou ve vztahu a spí nazí, mají mnohem šťastnější vztah než ti, kteří spí v pyžamech a nočních košilích. Je to přirozený důsledek toho, že je mnohem přirozenější a příjemnější být ve fyzickém kontaktu se svým partnerem/partnerkou tělo na tělo než přes nějaké oblečení. Navíc pokud jste oba nazí, mnohem více a snáze to vybízí k nočním hrátkám pod peřinou nebo i bez. Osobně miluji – miluji – miluji cítit svoji nahou kůži na nahém těle svého partnera – zůstávat celou noc v něžném objetí.

Může vás to zachránit i od srdečních potíží
Páry, které spolu spí nazí, mohou tím ochránit svá srdce, a to nejen v tom romantickém pojetí. Blízký kontakt tělo na tělo spouští přirozenou tvorbu oxytocinu (hormonu lásky), který snižuje stres, úzkost, krevní tlak a posiluje imunitní systém. Tím posilujete zdraví svého srdce i celého krevního oběhového systému.

Oxytocin bývá na své nejvyšší úrovni po vyvrcholení orgasmu, proto je určitě dobré podporovat se navzájem a být spolu šťastní, i když zrovna nemáte spolu sex.

Vaše tělo bude vypadat sexy!
Během hlubokého spánku probíhá v těle mnoho obnovujících procesů, a to včetně tvorby hormonů, které mají vliv i na vaši váhu. Lidé, kteří spí při optimální teplotě bez oblečení, produkují méně stresových hormonů. Ty přímo úměrně souvisejí s ukládáním tuků ve vašem těle.

Pokud nosíte oblečení na spaní, vaše tělo má tendenci se přehřívat na povrchu a uvnitř naopak dramaticky ochlazovat. Tím vzniká stresové napětí, které produkuje hormon kortizol. Ten samý hormon pak napomáhá ukládání tuků. Jistě tedy platí, méně oblečení, méně kortizolu = šťastné a zdravé tělo.

Přirozená nahota vás dělá krásnými
Stabilní tělesná teplota vám pomůže při tvorbě optimální hladiny melatoninu, o kterém se mluví jako o hormonu proti stárnutí. To vám přidá na kráse vašich vlasů, hladké a jemné pleti. Je to skvělá obrana proti vráskám.

Pokud ještě navíc necháte své tělo volně dýchat bez toho, aniž byste jej obalili oblečením s umělých vláken nasycených syntetickými barvivy, vaše tělo bude moci konečně volně vylučovat nečistoty i skrze vaši kůži, která se tak může mnohem snáze obnovovat.

Je úplně jedno, zda spíte sami nebo s partnerem/partnerkou – zkuste odhodit všechny zábrany a nechat vaše tělo volně žít. Budete se vám lépe spát, budete krásnější, budete se lépe cítit a rozhodně vaše naroste vaše sexuální smyslnost… <3

Jak zvládáte svoji vlastní nahotu?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...
Líbí se vám článek? Podpořte, prosím, překladatele v další práci a nastavte trvalý příkaz na transparentní účet: 2900794933/2010. Do zprávy pro příjemce uveďte prosím "DAR" a název článku nebo vyplňte VS: 12151 a SS: 100.

7 Responses to Spěte nazí: sedm výhod pro vaše zdraví

 1. omroo napsal:

  Když člověka hřeje „mládí“ je to fajn, ale s postupem věku mít zatuhlá a bolestivá ramena – nic moc. Za mě, triko na spaní, jinak nic. Spím tak už léta a je mi fajn.

  • Sueneé napsal:

   Na zatuhlá a bolestivá ramena ti doporučuji terapii u Edity. Píše pro nás články o Edgaru Caycem. Pomohla mi mnohokrát a to i mnoha mým známým a blízkým s nejednou fyzickou i psychickou bolestí.

   Ad trička: Jistě anketa nevystihuje do detailů všechny kombinace. Spací tričko mi připomíná pohádku o Královně koloběžce: přijela oblečená – neoblečená. Tvůj penis je osvobozen ale tvoje (duchovní) srdce je spoutané. Možná tam bych se ptal, kam se ztrácí tvůj vnitřní oheň? Co tíží tvá ramena, co v životě, Omorro, neseš za druhé a co Standovi bere sílu jasného hlasu a otevřeného srdce? 🙂

   Budu s vámi držet basu a přiznám, že občas v největším chladu (přes zimu) vezmu zavděk i tričku na spaní nebo svetru. Je to ale velmi výjimečné. Dnes jsou tropická vedra. Prospal jsem noc nejen nahý ale vlastně odkrytý až na citlivé ledviny. O těch se říká, že odrážejí partnerské vztahy. Něco na tom bude… 😉

   Osobně mi přijde, že odsunutím nahoty do roviny něčeho skrytého a společensky neakceptovatelného jsme se odpojili o jeden z oněch více jak 360 smyslů, kterými dokážeme vnímat svět. Skrýváme tak nejen svá těla ale i to kým doopravdy jsme. (Nechme teď stranou Standovo praktické důvody… ;))

 2. Standa Standa napsal:

  V anketě chybí spousta možností. Já třeba spím v krátkém tričku. Když spím úplně nahý, je mi zima na hrudník a krk. Je to nahota, nebo ne?

  A doma chodím lehce oblečený Důvodem není, že by mne někdo viděl, ale to, že naše zvířata jsou hravá. Zásah packou do některých míst není nic příjemného. Přes oděv drápky kočky, která mi skočí na klín když sedím, obvykle neproniknou.

 3. Martin Horus Martin Horus napsal:

  Souhlas v plném rozsahu…co na to opozice ?

Napsat komentář

Líbí se vám naše stránky?

Podpořte prosím autory a překladatele trvalým příkazem na transparentní účet: 2900794933/2010
nebo pomozte s překlady.