Sport je součástí božství

3430x 18. 03. 2019 1 čtenář

Během svých cest po Bombaji jsem viděl lidi, přikované k televizorům a mobilům, snažící se získat nejnovější informace o právě probíhající sérii kriketových utkání mezi Indií a domácí Austrálií.

Lidstvo vzrušoval sport odjakživa. Naše posvátné knihy hovoří o tom, že i Krišna si ve svém věčném království rád užívá sportu. V Srimad Bhagavatamu jsme našli toto:

„Balaráma a Krišna jednoho dne vedli krávy na pastvu, když vešli do nádherného lesa s průzračným jezerem. Tam začali spolu se svými přáteli sportovat.“

Žijme hravě

Touha hrát a užívat si hry se zdá být lidem vlastní. Ale naše každodenní povinnosti a zodpovědnost nám neumožňují žít hravě. V další epizodě popisuje Srimad Bhagavatam, jak Balaráma zabil gorilího démona Dvividu, který mu chtěl bránit ve hře.

Šríla Prabhupáda ve svém komentáři vysvětluje původ této naší náklonnosti ke sportu:

„Když už neměl k dispozici žádné další stromy, vzal Dvivida z kopců veliké kameny a házel je na Balarámu. Balaráma ve sportovní náladě začal tyto kameny odrážet. Dodnes existuje mnoho sportů, kdy lidé používají pálku na odrážení míčů.“

Dnešní hry v naší lidské společnosti jsou ale zvráceným odrazem původních her, nalezených v duchovním království. Je v nich soutěživost a rivalita, emoce v materiálním světě obvykle nezdravé. Z turnaje, kterého se účastní několik týmů, může vzejít pouze jeden vítěz. Na konci her je šťastná jen jedna osoba nebo jeden tým, zatímco ostatní jsou smutní.

Tuto diskusi můžeme ukončit a říci: „To vše je přeci přirozené a nevyhnutelné. Ty hry jsou nakonec přece jen pro zábavu a neměli bychom je brát tak vážně.“

Sport se stává spíše obchodem

Ale vážně je bereme – a často víc než je zdrávo. Sportovní zápolení může být zdravou formou zábavy, pokud se provozuje ve správném duchu a zvláště u dětí je třeba sportovní aktivity podporovat. Moderní sporty se však změnily v miliardový obchod. Jsou vynakládány obrovské sumy na vybudování infrastruktury, pokrytí a vysílání a na další formy sportovního managementu. Hráči se kvůli zápasům musí přemisťovat z jednoho města do druhého a musí být ubytováni v nejlepších hotelích.

Za zmínku stojí také skandály, doprovázející takové sportovní akce. Sázky, falšování výsledků zápasů a další finanční manipulace vedou každoročně k velkým finančním ztrátám. Je to smutný stav, když v zemi, kde miliony lidí téměř nemají ani na jedno jídlo denně, jsou jedinci, vydělávající balík jen sledováním kriketového zápasu. Nechceme sporty jako takové nazývat chamtivou záležitostí. Ale při tak špatném řízení zdrojů a deformovaném hodnotovém systému jsou peníze investovány do zbytečností.

Je třeba se podívat na nerovnováhu hodnot naší společnosti. Potřebujeme se zorientovat v realitě a pochopit, co je v životě skutečně cenné.

Podobné články

Napsat komentář