Star Wars: Mistr Yoda je vyobrazen v dávných rukopisech

322363x 04. 05. 2019 1 čtenář

Navštívili bytosti z velmi daleké galaxie Zemi? Proč objevujeme malby animovaných postaviček na zdech nebo v rukopisech z dávných věků? Připomeňme si tento zajímavý článek…

Yoda – ušatý Jedi z Star Wars

Kritici nedokážou vysvětlit, jak se Yoda – ušatý Jedi z Star Wars – ocitl na stránkách středověkého rukopisu s názvem Decretals of Gregory IX with gloss of Bernard of Parma, který je uložený v Britské knihovně. Namalovali ho autoři fantastické ságy do 700 let starého rukopisu? Vyloučeno. Výzkumníci nyní obrátili pozornost veřejnosti k obrazu tajemného tvora. A samozřejmě Yoda z daleké galaxie nemohl navštívit zemi – protože je to vymyšlená bytost.

Není jasné ještě něco jiného: koho tvůrci rukopisu zobrazili jako mistra Yoda, pokud ne jeho samotného? Na stránce, kde je bytost vyobrazena, se mluví o činech biblického hrdiny Samsona. A mezi postavami kolem něj nebyl nikdo, kdo by se Yodovi podobal.

945933

Strana rukopisu s příběhem o Samsonovi

 

945934

Umělec z nějakého důvodu zobrazil mistra Yoda

Každý rok se 04.05. slaví svátek příznivců filmové ságy George Lucase – Star Wars.

Samson

Samson byl obdařen nadpřirozenou mocí srovnatelnou s tou, kterou ovládal mistr z Hvězdných válek. Jeho síla stačila na to, aby sám různými způsoby a na různých místech zabil celkem několik tisíc filištínských, kteří zotročovali Izraelity. Ale na pohled biblický hrdina vypadal jako člověk. A jakýsi ušatý tvor … zkrátka tajemství.

945936

Samson a Dalila: Tato filištínská žena, ke které hrdina vzplanul vášní, ho zradila. Zjistila, že Samsonova sílu je v jeho vlasech a vyzval krajany, aby ho ostříhali. Samson ztratil svou sílu, byl zajat a oslepen. Na obrázku se nachází uprostřed. Vůbec se nepodobá Yodovi.

Svatý Mickey Mouse

Před několika lety v kostele v rakouském městečku Malta byla odhalena freska s vyobrazením, které se nápadně podobalo postavičce Mickey Mouse. Tuto postavičku vytvořil Walt Disney ve 20. století. Freska byla stejně jako rukopis s Yoda stará více než 700 let.

Podle vyjádření kritika Eduarda Malknehta může být na fresce namalovaný Svatý Kryštof. Často se zobrazoval s hlavou psa. No a tentokrát chtěl umělec nakreslit psí hlavu a vznikla spíše myší – podobná té, kterou za několik set let dostala kreslená postavička.

945937

Na fresce: buď Mickey Mouse nebo Svatý Kryštof

Podobné články

3 komentářů k "Star Wars: Mistr Yoda je vyobrazen v dávných rukopisech"

 • S S napsal:

  Proč autor čláku nediskutuje i spoustu dalších fantastických postav, které ten rukopis na svých stránkách obsahuje? Například ozbrojené zajíce nebo lišku, kážící jako kněz ptákům?

  A co možnost, že se autor filmové podoby Yody inspiroval fantazií dávného iluminátora toho rukkopisu?

  • Martin Horus Martin Horus napsal:

   Z historického hlediska to do sebe krásně zapadá. Jak mr. Yoda spolu s řádem Jedi jsou protiklad temně odporných Sithů. Aby mohl Vesmír neutrálně fungovat, je potřeba nalézt rovnováhu. George Lucas moc dobře věděl o čem píše a jaké postavy tvoří, vnuknutí myšlenky je zde právě namístě.

   • S S napsal:

    To je snad jasné.
    Lucas vybrakoval všechny možné žánry. Použil western i pohádku, zkopíroval postupy válečných filmů i romantických rytíren.

    V tomto smyslu skutečně navazuje na kulturní historii a najdeme tam mnohé archetypy. Dobro a zlo asi podobně, jako v Limonádovém Joe. I limonádové heslo „Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina“ může být celkem dobrým popisem vztahů hlavních postav Starwars.

    Jinak: Yoda bude asi do značné míry autoportrétem svého výtvarníka:

Napsat komentář