Starověké figurky naznačují ztracenou civilizaci v Portoriku

4963x 12. 08. 2019 1 čtenář

Původ 800 kamenných figurek objevených v Portoriku v 19. století byl kontroverzním tajemstvím již více než sto let, dokud je vědci za pomoci moderních technologií poprvé neprozkoumali. A to, co našli, by mohlo být důkazem ztracené civilizace.

Figurky v Portoriku

Historie Portorika je archeologům dobře známa a pochopena. Ale nedávné zkoumání kamenných figurek, které byly po celé generace hlídány jednou rodinou, opět rozpoutalo dohady a přineslo mnoho otázek. Poslední člen rodiny zemřel v roce 1870. Než žena zemřela, předala své rodinné tajemství knězi jménem José María Nazario y Cancel, který sbírku vykopal a představil ji akademickému světu, který ji odmítla jako padělek. Nic podobného těmto figurkám nebylo nikdy nalezeno ani viděno. Ani v Portoriku a ani v Jižní Americe. Kněz však zemřel v roce 1919.

A po celá desetiletí příběh o figurkách přetrvával a figurky byly rozptýleny do různých muzeí a osobních sbírek po celém světě, aniž by někdo věděl, odkud skutečně pocházejí, nebo jak staré jsou. Pravdu pomáhá odhalit až profesor Reniel Rodríguez Ramos z University of Puerto Rico, který projevil zájem a snažil se dostat jednou provždy až na dno tajemství.

„Dokážu si představit něco, co je v souladu se svitky Mrtvého moře, ukrytými ve skrytém místě. O těchto objektech ví jen někteří. Dbá se na jejich bepečnost a utajenost před ostatními.“

Slyšeli jste někdy o Agüeybanově knihovně?

Tajemné artefakty putovaly celou cestu od Portorika do Laboratoře Dr. Iris Groman-Yaroslavské pro analýzu opotřebení, kde byly podrobněji prozkoumány. Mnoho artefaktů bylo v minulosti drženo rodinami po celé generace jako rodinné dědictví, dokud nebyly prodán nebo darovány. Dříve nebyla muzea tak běžnou součástí města, a tak bylo moudré, že se o tyto artefakty staraly rodiny.

Nic podobného těmto zhruba 800 figurkám nebylo nikdy dříve nalezeno, v Americe ani nikde jinde. Sošky převážně antropomorfní formy nesou petroglyfové nápisy, které nejsou podobné žádnému známému písemnému systému, včetně mayského nebo aztéckého, vysvětluje Rodríguez Ramos. Odhodlání, že sbírka – známá jako Knihovna Agüeybaná, nebo sbírka Nazario – je skutečně předkolumbovská a ne moderní padělek, podporuje teorii, že sošky jsou pozůstatky neznámého lidu.

Byly vyrobeny zřejmě z místního minerálu serpentinu, hadovitého kamene, říká Rodríguez Ramos. Vše bylo zjištěno na základě analýzy izotopů a chemických vlastností. Takové testy nemohou kategoricky konstatovat, že sošky jsou místní. Mohou ale určit to, že podobné skály jsou k dispozici poblíž místa, kde byly nalezeny, ale nikde jinde v Portoriku, poznamenává profesor.

Jakou civilizací byly figurky vyrobeny?

Ramos zpočátku zvažoval možnost, že figurky byly vyrobeny lidmi daleko od civilizace, snad ze Středního východu nebo dokonce co nejblíže k Jižní a Středoamerické pevnině, od Mayů nebo Aztéků. Není to špatná teorie. Problém je v tom, že analýza figurek, prováděných na univerzitě v Haifě od Dr. Iris Groman-Yaroslavské, dokládá, že se jedná o pravé předkolumbovské starožitnosti, vytesané kolem roku 1400. Analýza nám nemůže říct, kdo je vyrobil, protože neexistuje nic k porovnání s čímkoli kdekoli nalezeným. Symboly v nápisu jsou naprosto unikátní.

,,Domníváme se, že figurky mohly být vyrobeny malým kultem, který se nerozšířil a nejspíše rozpadl. Nebo mohly být vyrobeny nám zatím neznámou už zaniklou civilizací. Ať tak, nebo tak, členové civilizace nebo kultu se postarali o ztachování tohoto kusu historie.“

Proč byla sbírka pohřbena před staletími a známa pouze jedné rodině, která zemřela se starou ženou koncem 70. let 19. století, nemůžeme vědět. Ale Rodríguez Ramos spekuluje, že vzhledem k tomu, že tato sbírka je jedinečná, nebyla produktem rozšířeného kultu. Jediná věc, která je nyní jednoznačná, je jejich věk, který je částečně determinován patinou glazování jejich povrchu, které musely být založeny na přírodních procesech v průběhu předlouhých let v jejich podzemním úkrytu.

Univerzita v Haifě vysvětluje, že pozůstatky zlata, které jak je vidět, pokrývají některé sošky, posilují hypotézu, že sošky byly používány při starověkém uctívání. Byly také nalezeny stopy červené barvy, která zakrývala části očí a úst na figurkách, což reflektuje složitý proces návrhu a dokončování.

Zajímavý příběh

Je to určitě jeden z nejpodivnějších a nejzajímavějších příběhů, do kterých jsem se zapojila,“ řekla Groman-Yaroslavská. „Dosud jsme nenašli žádné podobně vyřezávané kamenné umělecké předměty z této oblasti Ameriky, a proto mnoho vědců předpokládalo, že musí být falešné.“

„Byly vyrobeny jiným způsobem,“ dodal Ramos. „A když se na ně detailně podívám, tak okamžitě řeknu – jinak. Nemohu říci, že ztracenou civilizací, ale mohu říci: Ruce, které je dělaly, se liší od rukou, které dělaly jiné artefakty v Portoriku. “Tajemství toho, kdo vyřezal figurky, prozatím vytrvá, ale výsledky analýzy pomohly dávno mrtvému knězi udržet slib, daný umírající ženě, že toto tajemství zůstane naživu.“

Ve videu níže můžete vidět profesora Reniel Rodríguez Ramose diskutovat o figurkách:

Tip na knihu z eshopu Sueneé Universe

Omyly v zemi Mayů

V odborné literatuře o Mayích se to jen hemží nesrozumitelnými pojmy: Co například znamená dvouhlavý had? Nebo čtyřrozměrná příšera, kvadratický dračí nos, anebo drak s tupým nosem? V obdobných pojmech zdaleka nesmíme dešifrovat jen to, co nám ve škole vtloukli do hlayy, tvrdí Erich von Däniken. Polemizuje s nevěrohodnou interpretací uvedených pojmů a přisuzuje jim podstatně věrohodnější obsah. Dokládá, že antické civilizace uctívaly rozličné bohy. Jenže o jaké šlo bohy?  Jednalo se výhradně o vládce přírody, takzvané bohy pohanské, jak tvrdí archeologové? Autor takové názory odmítá, neboť bozi se povětšinou představovali jako brilantní učitelé. Pohanští bozi by rozhodně  pozemšťanům nepředávali poznatky o kosmu, o běhu planet, o sluneční soustavě či astronomické kalendáře. Kdo tedy byli tito bozi disponující vědeckými poznatky?

Omyly v zemi Mayů – kliknutím na obrázek se dostanete do eshopu Eueneé Universe

Podobné články

Napsat komentář