Starověké město v Egyptě předchází pyramidy a prvního faraona

14254x 15. 04. 2019 1 čtenář

V Egyptě bylo objeveno 7 000 let staré město, které předcházelo faraonům i pyramidám. Skupina francouzských a egyptských archeologů učinila v Egyptě další překvapující objev, protože vykopali pozůstatky jedné z nejstarších osad na světě, které se datují do období neolitu. Ministerstvo starožitností také oznámilo, že toto zjištění „nabízí jedinečnou příležitost vrhnout světlo na pravěká společenství, která žila v deltě Nilu před panováním první faraonské dynastie“.

Město starší, než pyramidy

Egyptské ministerstvo starožitností vydalo prohlášení, že archeolog vykopal sila, která obsahují rozsáhlá množství zvířecích pozůstatků a rostlinných zbytků, keramiku a kamenné nástroje. Vše v úrodných zemích Tell el Samara, které se nacházejí v Dacalii, asi 140 kilometrů severně od Káhiry. Osada se datuje do doby kolem 5 000 př.nl, což znamená, že významně předchází výstavbě slavných pyramid v Gíze nejméně o 2500 let.

Podle odborníků bylo vesnické zemědělství silně závislé na dešti. Tento objev může pomoci odborníkům pochopit vývoj zemědělství na základě zavlažovacího systému, který používají starobylí obyvatelé delty Nilu.

Dr. Nadia Khedr, úřednice ministerstva, zodpovědná za egyptské, řecké a římské starožitnosti vysvětlila, jak v té době mohly plantáže založené na dešti dávat „raným Egypťanům“ možnost zahájit rozsáhlé zavlažování.

„Analýza biologického materiálu, který byl objeven, nám poskytne jasnější představu o prvních komunitách, které se usadily v Deltě, a o původu zemědělství a farmaření v Egyptě.“

Egypt a nové objevy

V poslední době se Egypt stal horkou zónou pro archeologické objevy. Nedávno jsme informovali o objevu „druhé sfingy“ v Luxoru, nacházející se několik metrů pod povrchem. Kromě toho nedávno další skupina archeologů objevila, co je nyní považováno za nejstarší sýr na světě v hrobce Ptahmese, starosty starého města Memphis. Podle studie zveřejněné v časopise Analytical Chemistry of American Chemical Society.

Byl také učiněn senzační objev v Alexandrii

Stavební dělníci objevili masivní žulový sarkofág. Někteří odborníci si dokonce mysleli, že masivní neotevřený žulový sarkofág může být místem odpočinku Alexandra Velikého. Po otevření starověké hrobky však odborníci zjistili, že je naplněn kosterními pozůstatky tří jedinců, kteří byli s největší pravděpodobností vojáky. Bylo zjištěno datování až do doby Ptolemaiů mezi 305 př.n.l. a 30 př.n.l.

Při bagrování v jižním Egyptě archeologové objevili také extrémně vzácnou mramorovou hlavu. Ta by měla zobrazovat římského císaře Marca Aurelia.

Podobné články

Napsat komentář