Starý čínský seismograf funguje naprosto přesně!

9939x 23. 09. 2019 1 čtenář

Navzdory všem současným technologiím jsme nenalezli způsob, jak předpovědět, kdy nebo kde dojde k zemětřesení. Udělali jsme však ohromný pokrok, co se týká detekce a měření seismických šoků, když už k nim dojde. Věděli jste však, že již před 2 000 lety byl v Číně sestaven stroj, který dokázal odhalit zemětřesení?

První metoda přesné detekce zemětřesení na velké vzdálenosti byla vyvinuta v starověké Číně vynálezcem Čang Chengem v roce 132 n.l. Stroj se nespoléhal na pohyby nebo otřesy pouze v oblasti, kde se právě nacházel.

Úžasný pan Čang

Podle serveru Ancient Origins byl vynálezce Čang Cheng skutečně neuvěřitelný muž: „Čang Cheng byl astronom, matematik, inženýr, geograf a vynálezce, který žil během dynastie Han (25 – 220 n.l). Proslavil se tím, že vynalezl první armilární sféru s vodním pohonem k pozorování hvězd, zdokonalil vodní hodiny a zdokumentoval asi 2 500 hvězd v podrobném hvězdném katalogu. Připisuje se mu také vynález prvního tachometru.

Čínský vynálezce Čang Cheng

Seismograf

I přestože byl Čang již renomovaným vynálezcem, největší slávu mu přinesl až jeho seismograf. Bylo to zejména proto, že dokázal zjistit seismickou událost na vzdálenost stovek mil. Samotné zařízení je obrovská bronzová nádoba o celkovém průměru šesti stop. Způsob, jakým je navržena a sestavena, je obdivuhodný i z dnešního pohledu.

Na vnějším obvodu vázy se nacházelo osm dračích hlav, ukazujících do osmi světových stran. V tlamě každého draka byla malá bronzová kulička. Pod draky sedělo osm bronzových žab s ústy otevřenými k zachycení kuličky.. Jeho zařízení mělo také inverzní kyvadlo, sestávající z tyčky, na jejímž konci je umístěno závaží – neskutečný nápad!

Dnešní seismografy, které zaznamenávající vlny zemětřesení, nejsou ale zdaleka tak krásné jako Čangův přístroj. Ani dnes si nejsme jisti, jaký mechanismus způsoboval pád kuličky, když bylo zaznamenáno zemětřesení. Někteří se domnívali, že to byla tenká tyčka (kyvadlo) procházející svisle středem nádoby. Rázové vlny způsobené seismickým otřesem by pak způsobily její vychýlení ve směru zemětřesení. To by spustilo mechanismus otevření tlamy draka a uvolnění bronzové kuličky. Zvuk koule při dopadu na žábu potom sloužil jako signál detekce zemětřesení.

Dnešní seismografy, které zaznamenávající vlny zemětřesení. Nejsou ale zdaleka tak krásné jako Čangův přístroj

Zpráva do císařského paláce

V roce 138 našeho letopočtu oznámil zvuk z jednoho z Čangových seismografů, umístěného v královském paláci, že došlo k zemětřesení. Mnozí lidé však byli skeptičtí a pochybovali o tom, že zařízení dokáže skutečně fungovat tak, jak bylo slibováno. Předpokládal se výskyt seismického otřesu, ale nikdo jej v tu chvíli nemohl potvrdit. Potvrzení dorazilo o několik dní později.

Posel ze západního regionu Longxi (dnes jihozápadní provincie Gansu), západně od Luoyangu, přinesl zprávu, že zde došlo k zemětřesení. Stalo se tak přesně ve stejnou dobu, kterou označil seismograf. Lidé byli proto přístrojem Čang Chenga zcela ohromeni.

Zemětřesení v Shinchiku-Taichū v Číně v roce 1935 způsobilo obrovské škody

V roce 2006 dokázali čínští vědci Čangův seismoskop replikovat a použít k detekci simulovaného zemětřesení pomocí rázových vln ze skutečných otřesů, ke kterým došlo v Číně a Vietnamu. Výsledky ohromily i ty nejnáročnější. Seismograf zachytil všechny otřesy. Všechna data získaná z těchto testů přesně odpovídala údajům získaným současnými seismografy! I když dnes máme k dispozici mnohem pokročilejší technologie a zařízení, dílo Čang Chenga zůstává stále mimořádné a zavdává k obdivu jeho geniality a schopnostem vynálezce.

Zemětřesení v Shinchiku-Taichū v Číně v roce 1935 způsobilo obrovské škody

Zde najdete více o 2000 let starém stroji na detekci zemětřesení

Tip na knihu z eshopu Sueneé Universe

Nová Čínská studie

Dílo bylo v USA oceněno jako kniha roku. Nejobsáhlejší studie o výživě všech dob. Colin Campbell, profesor biochemie výživy na Cornellově univerzitě, zaujímá přední místo ve světovém výzkumu výživy po více než 40 let…

Kniha je určena jak zdravotníkům, tak laickým zájemcům o opravdu zdravou výživu. Akcentuje praktické informace, z nemocí pojednává zejm. o rakovině, srdečně- a mozkověcévních nemocech, diabetu, vysokém krevním tlaku, artritidě, Alzheimerově nemoci a osteoporóze.

Čínská studie je velmi významná a čtivá kniha. Studuje vztah mezi stravou a nemocí. Její závěry jsou překvapující. Je to příběh, který je potřeba si poslechnout.

Kniha Nová Čínská studie (kliknutím na obrázek budete přesměrování do eshopu Sueneé Universe)

Podobné články

Napsat komentář