Stopa boha v Africe

19610x 14. 10. 2018 1 čtenář

Byla nalezena skutečná stopa boha? V neobydleném lesnatém zákoutí Transvaalu, nedaleko hranic se Svazijskem, objevil v roce 1912 Stoffel Koetzi gigantickou stopu lidského levého chodidla. Tuto záhadu vědci dosud nerozluštili.

Délka otisku

Jeho délka je 1,28 a šířka 0,6 metru. Otisk je natolik zřetelný, že jsou rozeznatelné i nečistoty mezi prsty, jakoby nějaký obr šlápnul do měkké hlíny, kterou potom slunce svým žárem vypálilo. Stopa se dnes nachází v žulové skále náhorní plošiny Veld, kde se v současnosti hlína vůbec nevyskytuje.

Tehdy se zpráva o záhadném otisku stala opravdovou senzací, noviny psaly o nevyvratitelném důkazu existence rasy obrů v Africe, možná dokonce i mimozemšťanů, jejichž tělesná teplota byla natolik vysoká, že roztavila i žulu. Našli se dokonce i takoví, kteří vyrazili do Afriky hledat potomky těchto gigantů.

Vědci a jejich pojetí

Vědci ovšem tuto zprávu přijali značně skepticky, a protože uskutečnit cestu na náhorní plošinu Veld nebylo v té době vůbec jednoduché, nikdo z nich se tam nevypravil, aby zprávu prověřil.  Postupně vše upadlo v zapomnění.

„Stopa boha“ v Africe

Podruhé narazil na otisk johannesburský novinář David Barrett, který se setkal s původní zprávou ve starých novinách. Nebylo mu zatěžko vydat se do skal Veldu a přesvědčit se o autentičnosti nálezu.

David Barrett píše:

„Obrovská stopa je vtlačena do skály do hloubky 15 centimetrů. Aby mohl být podvrh šlépěje zahlouben takovým způsobem do tvrdé žuly a ne do poddanějšího pískovce nebo vápence, bylo by zapotřebí velkého úsilí. Kromě toho je povrch otisku hladký, bez jakýchkoliv známek po opracování. Je očividné, že původně byla tato část skály umístěna vodorovně a teprve po seizmických posunech se ocitla ve svislé poloze“.

O otisku se ví už dávno

Ukázalo se, že místní obyvatelé o gigantickém otisku věděli již od pradávna.

Nejstarší v těchto končinách, devadesátiletý Daniel Dlamini, sdělil novináři:

„Když jsem byl ještě malý, můj otec mi vyprávěl o otisku boha a on sám se o něm dozvěděl od mého děda a ten říkal, že v době, kdy sem přišli Svazijci, otisk již ve skále byl“.

Místní věří, že jeho původ je nadpřirozený a považují to místo za posvátné, proto se Svazijci, s výjimkou čarodějů, k tomuto místu nepřibližují. Jednoduše řečeno, hypotéza, že by se mohlo jednat o podvrh, odpadá.

„Stopa boha“ v Africe

Názor profesora geologické fakulty Kapské univerzity, Archera Raida:

„Nedaří se mi najít racionální vysvětlení transvaalské záhady. Jedno je ale jasné, vytesat takovou stopu do žulové skály je prakticky nemožné. Pokud se jedná o vtip, tak rozhodně ne rukou člověka“.

Je zajímavé, že další otisk obra, stopa boha, se nachází na Srí Lance, zhruba 71 kilometrů od Kolomba, na výšině hory Samanalakanda a je považována za buddhistické posvátné místo. Rozměry se téměř shodují s transvaalskou stopou, jenom se jedná o otisk pravé nohy.

Podobné články

Jeden komentář k "Stopa boha v Africe"

  • Jitlik napsal:

    Hezky Článek, jen mi tu na této stránce chybí velmi důležité místo, které je plné obřích koster a staveb starších než pyramidy (i když kdo ví:-)
    – sardinie . Napište něco a dejte vědět i ostatním ,co se děje za praktiky v tamní archeologii. Je to velmi zajímavé téma na zpracování.

Napsat komentář