Súdán: archeologové našli 16 pyramid

8150x 12. 08. 2018 1 čtenář

Pozůstatky 16 pyramid a hrobů byly objeveny nedaleko starobylého města Gematon v Súdánu. Nalezené stavby jsou archeology datovány 2000 let zpět, období království zvaném Kush. Zdá se, že pyramidové stavby byly v té době populární. Archeologové se domnívají, že stavěli po celé období až do doby pádu království ve 4. století našeho letopočtu.

Nález 16 pyramid

Derek Welsby (kurátor Britského muzea v Londýně) a jeho tým prováděli vykopávky u Gematon od roku 1998. Díky tomu odkryli 16 pyramid a mnoho dalších nálezů.

Welsby k tomu řekl.

„Zatím jsme kompletně vykopali 6 vyrobených z kamene a 10 vyrobených z nepálených cihel.“

Největší pyramida, kterou nalezli v Gematon, měří 10,6 metrů na délku základy a mohla mít na výšku přibližně 13 metrů. Archeologové se domnívají, že pyramidy si stavěli nejen mocní a bohatí, ale i ti ostatní, uvedl Welsby: „Není to pohřebiště jen těch nejmocnějších“, řekl.

Ve skutečnosti totiž ne všechny hrobky mají na vrchu pyramidy. Některé jsou překryty jednoduchou obdélníkovou strukturou zvanou mastaba, zatímco jiné jsou postavené z hromady kamení zvané tumuli. U ostatních se nedochovali žádné pohřební značky (něco co by bylo nad samotným pohřebním místem).

V jednom z hrobů archeologové našli obětní tabulku z tenkého bronzu. Na desce je vyobrazení prince nebo kněze, který nabízí kadidlo bohu Osirisovi, vládci podsvětí. Za Osirisem pak stojí bohyně Isis.

I když uctívání boha Osirise a Isis má původ zejména v Egyptě, zdá se, že byli známí též v Kush, stejně tak jako v jiných částech tehdejšího antického světa. Podle Welsbyho je obětní tabulka královskou obětinou. Welsby: „Musí jít o někoho významného a blízkého královské rodině.“

Hroby byly vykradeny

Většina hrobů byla vykradena ve starověku nebo v současné době. Jediný hrob s pyramidou navrchu, který přežil do dnešních dnů neporušený, obsahoval v sobě 100 fajánsových korálků a kosterní pozůstatky tří dětí, které byly pohřbeny bez dalších zlatých pokladů. To podle Welsbyho je důvodem, proč se vykradači tomuto hrobu vyhnuli.

Královstí Kushite ovládalo v období kolem roku 800 př.n.l. rozsáhlou oblast Súdánu a to až do 4. století našeho letopočtu. Je tu mnoho důvodů proč se toto království rozpadlo, uvedl Welsby.

children-pyramid-sudan

Sueneé: Takže si to shrneme. Uprostřed pohřebiště, které svému účelu sloužilo možná tisíciletí, byly objeveny pyramidy. Pod těmito pyramidami byly objeveny prostory, které možná někdo v minulosti využil jako pohřební místo. Většina těchto míst byla vykradena, takže vlastně neexistuje jediný jednoznačný důkaz o tom, že dané místo sloužilo od prvopočátku k pohřebnímu účelu. Je to jen čistý dohad. Jediná pyramida, která nebyla vykradena, obsahovala tři kostry dětí a pár korálků. Ta přežila do dnešních dnů, kdy ji vykradli současní archeologové.

Že se jim mezi tím vším harampádím podařilo odkrýt monolit vany (tzv. sarkofág) megalitických rozměrů opracovaný nejspíš technologií nad rámec schopností 2000 let zpět, o tom ani slovo.

Podobné články

Napsat komentář