Tady mimozemšťané! Voláme Zemi!

17506x 03. 09. 2018 1 čtenář

Jak by mohla kolize neutronových hvězd pomoci mimozemšťanům, aby nám zavolali? Co když se mimozemšťané opravdu pokouší o kontakt se Zemí?

První pozorování sloučení binárních hvězd ohromilo astronomickou komunitu. Stalo se tak minulý rok. Reakce astronomů na možnost komunikace s mimozemšťany ale nebyla tak šokující, jak se předpokládalo. Čekali bychom, že možnost komunikace Země s mimozemšťany vědeckou komunitu a svět doslova šokuje a omráčí. Ale ono ne. Je to ale důležitým krokem, který může vést k navázání kontaktu.

Noviny New Paper tvrdí, že pozorování sloučení binárních hvězd může být vlastně klíčem k druhému odhalení. Tím je probíhající vědecké pátrání nazývané SETI (projekt hledání mimozemské inteligence).

Hlavní autor Yuki Nishino, fyzik z Tokyjské univerzity v Japonsku řekl:

„Byli jsme opravdu ohromeni rychlým nárůstem multi – messengerové astronomie*  (spojené se slučováním neutronových hvězd zjištěném v srpnu 2017),  a začal jsem přemýšlet o zajímavých možnostech, které daleko přesahují tradiční astronomické studie. Dříve jsme nevěděli o aktivitách SETI.“

Nishino a jeho spolupracovník začali zvažovat, jak by mohla technologicky vyspělá mimozemská civilizace mimo naší galaxii přenést vzkaz pomocí světelných signálů, vytvořených při srážce neutronových hvězd tak, aby zachytila naši pozornost.

Mimozemšťané a jejich schopnost komunikovat

Základní myšlenkou je, že mimozemšťané mají schopnost předpovídat splynutí binárních neutronových hvězd kdekoliv ve své galaxii.  My to také dnes už někdy dokážeme, protože mnoho neutronových hvězd je pulzních, a produkují točivé paprsky světla. To znamená, že můžeme vysledovat, kde se nacházejí a jak reagují v binárním systému.

Mimozemšťané by potřebovali vytvořit signál, který je časově vázán na tuto kolizi. Vědci už začali vymýšlet prostorově založené detektory na gravitační vlny, které by mohly odhalit kolizi léta dopředu. Dokonce už nastavili všechny teleskopy tak, aby se spustili po případné registrace kolize hvězd. To znamená, že mimozemštané by měli být schopni zachytit náš vzkaz a umělý signál předtím, potom, nebo současně před i po přirozeném signálu z kolize.

Musí to být opravdu silný signál vzhledem k tomu, že studie je zaměřena na civilizace mimo naši vlastní galaxii, což vyžaduje dlouhé cestovní časy dokonce i při rychlosti světla. Oba vědci vypočítali, že pro mimozemšťany, kteří by byli ve vzdálenosti 130 milionů světelných let od Země, by to vyžadovalo postavit teleskop, který má talířovou anténu rozlohy 1 km²  (už se dokonce jeden takový staví) s výkonem 1 terawattu. (Pro představu, podle jedné kalkulace byl v roce 2015 celkový výkon Země 17.4 terawatu.)

Spojení je nevyhnutelné

Samozřejmě, toto všechno je založeno na předpokladu, že naši stále hypotetičtí vzdálení sousedé nás chtějí oslovit, ale neexistuje způsob, jak zjistit, jak moc platný je tento předpoklad. Nishino si myslí, že spojení je nevyhnutelné!

Ve svém mailu Nishino citoval:

„Myslím si, že jedna ze základních věcí pro vývoj vyspělé civilizace, je hluboká touha zanechat po sobě  informace.“

Připojil také, že by spojení mělo být bezpečnější při daném scénáři, kdy mimozemšťané a kontaktovaná civilizace jsou z různých galaxií, které jsou od sebe odděleny obrovskými vzdálenostmi.

Podle Nishina je při tomto přístupu také výhodné to, že se spoléhá na pozorování, která jsou stejně běžně shromážďována. Když se rozkřikla informace o počáteční detekci gravitačních vln ze srážlivých neutronových hvězd, astronomové po celém světě se snažili obrátit dalekohledy do všech druhů vlnových délek, aby zachytili tyto události.

Nishino je chce požádat, aby prozkoumali i data z minulosti SETI, což je o mnoho snazší, než shromažďovat data odděleně. Tento výzkum je popsán v novinách publikovaných 01.08.2018 v Astrophysical Journal Letters.

Jednou tedy může nastat chvíle, kdy ke komunikaci opravdu dojde…

Tip redakce

Z eshopu Sueneé Universe doporučujeme tuto knihu:

UFO – cizí inteligence

Podobné články

Jeden komentář k "Tady mimozemšťané! Voláme Zemi!"

  • Standa Standa napsal:

    Ten nápad nevypadá příliš prakticky.
    Umožňuje totiž vysílat jen v jediném směru: přesně po spojnici mezi kolabující dvojhvězdou a sídlem vysílajíci civilizace. V jakémkoliv jiném směru dojde k tomu, že signál o kolapsu a signál civilizace dorazí k potenciálním příjamcům v různých časech a navíc z různých směrů.

Napsat komentář