Tajemné aztécké řezby v Mexico city

2277x 11. 11. 2019 1 čtenář

V tunelu pod městem Mexico city byly nedávno objeveny tajemné řezby Aztéků. Tunel byl objeven teprve nedávno a archeologové o něm říkají:

,,Tento zajímavý tunel byl postaven přibližně v 17. století. Je zdobený 11 kresbami. Předpokládáme, že kresby byly vytvořeny před příchodem španělských dobyvatelů, ale byly začleněny do  zdí tunelu, který byl postaven o staletí později. Aztécká říše byla známá svými krásnými chrámy, hieroglyfickým písmem a lidskými oběťmi.“

Mezi nejzajímavější z obrazů řadíme chimalli, řezbu válčného štítu, hlavu dravého ptáka, pazourek a prvek, který byl archeologem označen jako „papírový ornament“.

Říše Aztéků

V 15. století aztécký panovník Moctezuma I. nařídil výstavbu hrázového systému za účelem kontroly hladiny vody a případných vylití jezer v okolí oblasti, která je nyní hlavním městem Mexico city. Krátce po zahájení stavby však dorazil na území španělský dobyvatel Hernán Cortés a zničil aztéckou říši a s ní i připravovaný systém. Ten byl obnoven až v 17. století a dnes je známý pod názvem: Albarradon de Ecatepec.

Recyklace minulosti

Jak tedy došlo k začlenění aztéckých řezeb do stavby vodního systému? Právě tím, že stavba započala ještě v době aztécké. Kámen použitý v počáteční konstrukci byl pravděpodobně později přestavěn, ale řezby na něm zůstaly zachovány. Předpokládá se, že řezby a malby byly vytvořeny obyvately nedalekých měst Chiconautla a Ecatepec před španělskou invazí.

Bůh deště

Pod obloukem hlavního tunelu je také vidět kresba chrámu zasvěceného Tlalocovi, který byl aztéckým bohem deště, pozemské úrodnosti a vody. Na místě byly nalezeny také další artefakty ze skla a porcelánu, typ hnčířské hlíny zvaný Majolika a socha sedící osoby bez hlavy. Všechny tyto nálezy nasvědčují tomu, že kresby a artefakty zde byly použity účelně v rámci zasvěcení Tlalocovi.

Masivní stavební projekt

Stavba Albarradon de Ecatepec trvala roky a pracovaly na ní tisíce domorodců. Zatímco nově objevené štuky a reliéfy ukazují vliv původních obyvatel, některé z konstrukčních technik se více podobají evropským metodám. Díky zachování stavby tak mohly být zachovány aztécké prvky. Obyvatelé Mexica jsou si tohoto vědomi a snaží se toto dědictví chránit.

Aztékové

Zde je videozáznam objevu mexických archeologů

Tip na knihu z eshopu Sueneé

Ivo Wiesner: Bohové a apokalypsy

V knize je načrtnut vícerozměrný obraz událostí a jejich příčin, které postihly Zemi za posledních 120 000 let.  Jedná se o volné pokračování „Předpeklí ráje“.

Ivo Wiesner: Bohové a apokalypsy

Podobné články

Napsat komentář