Tajemný ostrov na Sibiři šokoval Vladimira Putina

12762x 19. 03. 2018 1 čtenář

Starobylá pevnost zvaná Por-Bajin – nebo Por-Bazhyn, Por-Bazhyng – nechala nejen historiky, ale i Vladimira Putina zcela zmateného. Nikdo si není zcela jist, proč byla tato tajemná 1300 let stará tvrz postavena, ani proč byla opuštěna.

Na první dojem působí ostrov jako obdélníková pevnost nebo vězení v troskách. Pevnost byla postavena před přibližně 1300 lety. Nikdo si ale není zcela jist k jakému účelu sloužila. Někteří věří, že izolovaná tvrz byla vytvořena ve vzdálené minulosti, aby přilákala lidi. Pravděpodobně byla používána jako klášter, náboženské útočistě nebo dokonce jako starověká astronomická observatoř.

V jazyce Tuvan má název „Por-Bajin“ význam „hliněný dům“. Poloha ostrova byla poprvé objevena v roce 1891. Ostrov byl postaven na extrémně osamělém místě a je velmi vzdálen od větších osad a starověkých cest, které sloužily k obchodům. Nachází se mezi oblastmi Sayan a Altain přibližně 4000 km od Moskvy.

V roce 2007 se odborníci rozhodli ostrov navštívit a prozkoumat jej podrobněji. Objevili hliněné destičky lidských nohou, starověké kresby na stěnách a MASIVNÍ brány.

Věří se tomu, že záhadný ostrov byl vytvořen během období Uighur Khaganate (744-840 n.l.).

Vědci dospěli k závěru, že na ostrově je přítomna starověká čínská architektura. I když se předpokládá, že Por-Bajin pochází z doby nejméně 1 300 let zpátky, mnoho zdí je nedotčeno a velmi dobře zachováno. Hlavní stavba na ostrově – umístěna ve vnitřním nádvoří – je rozdělena na dvě části a je pokryta taškovou střechou, kterou drží 36 masivních dřevěných sloupků umístěných na kamenných základech.

Jak píšou Sibiřské Times…to, co odborníky mate, je nedostatek základních systémů vytápění, zejména vzhledem k tomu, že Por-Bajin se nachází 2300 metrů nad mořem a odolává drsnému sibiřskému počasí.

Někteří odborníci jsou přesvědčeni, že starobylé ruiny připomínají čínské „Zakázané město“.

Profesor Heinrich Härke, odborník na ranou středověkou archeologii uvedl, že rozložení místa, podobně jako velkolepé „Zakázané město“, a techniky použité pro stavbu zdí a střešní konstrukci připomínají rituální architekturu dynastie Tangů 618-907 n.l. To vedlo mnoho lidí k závěru, že se pravděpodobně čínští architekti a stavitelé přímo podíleli na stavbě tohoto komplexu.

Experti mají různorodé pohledy. Ruský president Vladimir Putin navštívil ostrov spolu s monackým princem Albertem a prohlásil: “Byl jsem na mnoha místech, viděl jsem mnoho věcí, ale nikdy jsem neviděl něco podobného, jako je toto”.

Podobné články

Napsat komentář