Tajemství blikajících světel na Měsíci může být nakonec vyřešeno

4954x 08. 07. 2019 1 čtenář

Astronauti viděli na Měsíci světla od roku 1969, přičemž Alan Bean z Apolla 12 poznamenal:

„Uviděl jsem blesk a pomyslel jsem si, opravdu jsem viděl blesk?“

Jak se ukazuje, ten záblesk je znám jako přechodný měsíční jev neboli TLP (Transient Lunar Phenomenon), který astronomové zdokumentovali od konce 20. století.

Jak poznamenává Popular Science:

„Pokud se na Měsíc díváte dostatečně silným dalekohledem, všimnete si, že se na povrchu děje něco bizarního. Na okamžik vypuknou záblesky světla, pak stejně rychle nevysvětlitelně zmizí. Lidé tvrdili, že toho byli svědky nejméně tisíc let, a moderní astronomové tento jev zdokumentovali od druhé poloviny 20. století. Zmiňovaný přechodný lunární fenomén (TLP) vídáme stále dokola, bez jakéhokoliv skutečného pochopení jeho příčiny.“

Incidenty TLP byly dokonce zmapovány zde:

Ale co přesně by mohlo být příčinou těchto záblesků?

Věda je po celá léta touto záležitostí zmatená, ale astronom Hakan Kayal může být konečně blízko k odpovědi. Podle Mother Nature Network řekl:

„Kayal, profesor na německé univerzitě ve Würzburgu, postavil měsíční dalekohled, který rozmístil počátkem tohoto roku ve Španělsku. Díky venkovské základně severně od Seville, je dalekohled většinou osvobozen od vměšování světelného znečištění, a dovoluje jeho nelítostnému oku zůstat fixovaný na Měsíc.

Sestavte dvě oči. Teleskop totiž obsahuje duální kamery, z nichž každá je dálkově ovládána z univerzitního kampusu v Bavorsku. Když tyto kamery detekují záblesk světla, automaticky začnou nahrávat snímky a zároveň posílat e-mail německému výzkumnému týmu: A Měsíc to znovu udělá. Tento dalekohled, který je používán ve spojení se softwarem umělé inteligence (AI), bude brzy schopen zaznamenat každý záblesk světla na Měsíci.

Jedním z hlavních úkolů pro nás je dále rozvíjet náš software pro detekci událostí s co nejmenšími falešnými poplachy. Už máme základní verzi, která je funkční, ale jsou nutná vylepšení. Vzhledem k tomu, že projekt ještě není financován třetí stranou a je financován pouze z prostředků univerzity, není pro tento software příliš mnoho pracovních sil. Máme však studenty, kteří mohou v rámci svého studia software zlepšit.“

Vysvětlení

Nicméně, Kayal už má teorii, kterou jak si myslí, vysvětlí jevy TLP na Měsíci. Na Měsíci byly pozorovány i seismické aktivity. Když se povrch pohybuje, plyny, které odrážejí sluneční světlo, by mohly unikat z vnitřku Měsíce. To by vysvětlovalo světelné jevy, z nichž některé trvají celé hodiny.

Kayal dále vysvětluje:

,,Byly tam další zasvěcené odhady toho, co by mohlo být za blikání na povrchu Měsíce zodpovědné. Nejoblíbenější vysvětlení, co způsobuje tento jev, jsou dopady meteoritů; uvolnění plynů nebo výparů, možná prostřednictvím měsíčních otřesů, které mohou zakrýt povrch a abnormálně odrážet světlo; elektrostatický výboj v důsledku interakcí se slunečním větrem; a emise světla způsobené lomem horniny.“

Teleskop a nový software by měly být plně funkční asi za rok, a pak bychom mohli konečně mít vědecká data, která by nám řekla, proč přesně Měsíci dělá potěšení, že na nás z dálky mrká.

Tip na knihu z eshopu Sueneé Universe

G. F. L. Stanglmeier a André Liede: Tajné cesty do vesmíru

Ještě před několika desítkami let by nikoho nenapadlo, že se Měsíc stane středem pozornosti a to zejména pro Rusko a USA. O dobytí Měsíce mají zájem i Čína, Japonsko, Indie a pravděpodobně i Jižní Korea. Některé státy mají snahu využít Měsíc jen na propagační a prestižní lety, zatímco vyspělejší velmoci usilují o jeho vojenské obsazení a strategické využití pro ovládnutí Země z Měsíce. Právě kvůli velkému zájmu o toto nejbližší vesmírné těleso vyvstává mnoho otázek.

G. F. L. Stanglmeier a André Liede: Tajné cesty do vesmíru

Podobné články

Napsat komentář