Tajné prostory ve Velké pyramidě

5351x 13. 06. 2013 1 čtenář

V roce 820 našeho letopočtu Al-Ma’mún nechal vytesat do vchod do Velké pyramidy na severní straně. Dnes víme, že původní vchod byl též na severní straně, jen o několik metrů výše.

Parta od Al-Ma’mún si musela dát hodně práce a času prokopat se skrz silnou kamennou zeď. Chodba je dlouhá 27 metrů a navazuje na rozcestí do sestupné (Vede do nejnižší komora pod pyramidou.) a vzestupné chodby (Vede do nejvyšší – nevětší komora téměř uprostřed.)

V době Al-Ma’mún nebyl už nikdo kdo by dokázal říci, k čemu stavba sloužila. Byl pouze dohad o tom, že obsahuje velké bohatství – zlato a vědomosti. To byl taky ten důvod proč se Al-Ma’mún snažil do pyramidy dostat. Je mi záhadnou, jak se mu povedlo na první pokus trefit to správné místo. Chodba má totiž přímý směr.

Na rozcestí je relativně velký prostor, kde se na malou chvíli člověk i mé výšky (193 cm) může v klidu narovnat a má ještě nad sebou tak dva metry hrubě vytesaného prostoru. Vpravo nahoře je výklenek, který by mohl být náznakem nějaké další chodby. Bohužel jsem tam nikdy pořádně neviděl. V prostoru bylo špatné světlo. Vlevo je pak rozcestí. Mříže na levé straně blokují vstup do sestupné chodby. Hned vedle vpravo od nich jsou příkré schůdky do vzestupné chodby, na kterou navazuje velká galerie. Průchod vzestupnou chodbou je opravdu fyzicky i psychicky náročný. Jak se říká: Pes by se tam neotočil a míjení turistů je vyloučeno. :)

Zaměřme pozornost právě na sestupnou chodbu. Stále postrádám bližší zkoumání prostoru za „dveřmi“ původního vchodu. Z této části jsem ještě neviděl žádné video nebo alespoň fotografii. Nebyl zde náhodou vchod do dalších prostor pyramidy?

Už dnes víme, že ze spodní komory vede chodbě směrem na jih mimo půdorys velké pyramidy do nedalekého komplexu prostor a na prostory navazujícího nadzemního chrámu (v troskách). Když se podíváme na hmotu pyramidy je zjevné, že je to plýtvání místem. Musí tu být ještě něco dalšího.

Zkoumání tzv. ventilačních šachet nám ukazuje, že zde jsou ještě další prostory. Jen bohužel oficiálně nevíme, jak se do nich dostat.

 

 

Podobné články

Napsat komentář