Těhotenství

33035x 12. 01. 2014 1 čtenář
Aktualizováno: 01.02.2015, 07:42

1) Záměr

S manželkou jsme si plánovali porod doma a jako záložní plán porodnici v Brandýse nad Labem. Ten jsme si vybrali díky doporučení Zuzany Štromerové, ke které jsme chodili na podstatnou část předporodních kontrol. Bohužel zhruba v listopadu se porodnice v BnL dostala do finanční tísně a další porody nepřijímala. Na doporoučení Ivany Königsmarkové jsme zvolili alternativu porodnice v Mělníku.


2) Porodní asistentka

Opravdu je dobré si zvolit porodní asistentku, se kterou se budete cítit dobře a budete si rozumět nejen pokud jde o věcnou stránku věci, ale i pokud jde o vzájemnou empatii. Zuzaně jsme opravdu moc vděční, že se nám věnovala po celou dobu od června do prosince. Několikrát nám hodně pomohla a podpořila nás, když mojí ženě ve 22. zle a nebylo jisté, zda bude těhotenství pokračovat.

V prosinci jsme se Zuzany ptali, zda se cítí na to být s námi doma u porodu. Necítili jsme v tom jednoznačnou podporu, takže jsme se nakonec rozhodli oslovit Marii Vnoučkovou. Bylo to sice všechno hodně na honem, ale dohodli jsme se, že pokud bude mít v lednu čas a vše půjde bez komplikací, bude s námi.


3) Předporodní příprava

Chodil jsem na předporodní přípravou s mojí ženou společně. Určitě to doporučuji i ostatním mužům. Hodně mi to pomohlo. Dokázal se pak lépe orientovat v tom, co se chystá a co bude následovat. Žena během procesu porodu opravdu není schopna být „logická“ a je velmi emotivní. Je to pro ni důležité.

Na předporodní přípravu jsme chodili k Ivaně Königsmarkové. Vyplatilo se nám si přednášku pro sebe nahrát a ještě těsně před porodem si připomenout důležitá fakta. Ivana dokáže skvěle usměrnit a vyjasnit co se děje nebo může dít a jaké máme možnosti – jak se zachovat.


4) Termín porodu  a čas porodu

Termín porodu je předpokládaný termín, ve kterém se má dítě narodit. Jde o matematický odhad založený na statistickém faktu, že děti se většinou rodí okolo 40. týdne těhotenství. Termín se odvozuje od poslední menstruace a to i přesto, že budete jasně vědět, kdy došlo k početí.

Uvědomte si, že mezi poslední menstruací a tou následující, která již nenastala, jsou čtyři týdny. Takže dítě se může spontánně narodit mezi 40. až 44. týdnem a rozhodně nepůjde o přenášení. Počítejte s tím, že doktoři budou slova „přenášení“ a „vyvolávání porodu“ používat ke konci těhotenství velmi často. Slovy Ivany Königsmarkové: „žádné dítě se ještě nevstřebalo“. Výhružky typu: Bude mít moc velkou hlavu a nevejde se do porodních cest, jsou též nesmysl. Dětská hlava před porodem má totiž, na rozdíl od ostatních uvolněné lebeční kosti, takže se může bez problémů přizpůsobit porodním cestám a protáhnout se. Jen platí, že čím větší dítě, tím déle mu to může trvat.

Chce to hlavně absolutní klid a doktory mít na blízku jen pokud se bude dít něco nepředvídatelného.


5) Porodní plán

Do porodnice si přivezte sebou stručný porodní plán. Měl by obsahovat základní představu o tom, co si přejete a co hlavně si nepřejete, aby se během porodu dělo. Do Mělníka si přivezte tři výtisky. Dva si nechá porodnice a třetí bude pro vás. Ten si necháte potvrdit podpisem a razítkem. Dejte pozor na to, aby tak učinili co nejdříve.


6) Doporučení

Zajistěte si dětskou doktorku předem a nechte si od ní potvrdit písemně, že převezme vaše narozené dítě do lékařské péče. Žádný zákon, ani vyhláška vám něco takového sice nenařizuje, ale ušetříte tím své nervy.

Pokračování:

  1. Mýtus o vaginálních vyšetřeních v těhotenství
  2. Porod v porodnici Mělník
  3. Když má žena kontrakce
  4. Následky císařského řezu
  5. Přirozený porod
  6. Porod v přírodě: přirozený porod

 

Podobné články

Napsat komentář