Teorie velkého třesku, aneb kdo je ten chlápek?

105094x 20. 10. 2015 1 čtenář

Nassim Haramein mluví o přednášce pro fyziky: Ale víte v jednom bodě jsem řekl: „Všichni se musíme zastavit, protože mám tuhle otázku.“

A oni: „Dobře, jakou otázku?“

A řekl jsem: „Víte, otevřel jsem knihu na této stránce a pokud mám rozumět našemu Vesmíru, jak jej dnes popisujeme našimi rovnicemi, máme tu jako názorný príklad balónek. Vesmír expanduje a my na nem máme nalepené malé mince. Mince reprezentují galaxie, jak se od sebe vzdalují, když se balónek nafukuje. A já jsem trošicku zmatený.“ Proto jsem jim řekl: „Víte, hledal jsem ve všech těch knihách fyziky, studuji fyziku už nějakou dobu, díval jsem se všude, ale nemužu najít tu rovnici… mužete mi lidi ukázat, kde je ta rovnice..? Víte, protože mi mohla uniknout, jsem si jistý, že mi unikla. Pak už sklapnu, když mi ji ukážete.“

A oni rekli: „Jakou rovnici?“

A já rekl: „Chci vědet – co je tohle za chlápka?“

A řekl jsem: „Nakreslete zbytek toho chlápka. Pokud nakreslíme zbytek chlápka, všimněte si, že když se balónek nafukuje, plíce se smrštují.“ Pro každou reakci je stejná a opačná reakce.

V přednáškové místnosti nastalo hrobové ticho. Takže, chci říct, že v balónku je tlak který balonek roztahuje, je tu komprese vzduchu, aby mohl balónek růst, je tu energický potenciál uvnitř balónku, který zpusobuje, že se efekt dostaví.

Podobné články

10 komentářů k "Teorie velkého třesku, aneb kdo je ten chlápek?"

 • Martin B napsal:

  Nevím, jestli je dobré to brát tak doslovně a dělat z té analogie nějaký přesný popis fungování vesmíru.

  Lidi si zkrátka špatně představují rozpínání prostoru a špatně to odlišují od pohybu těles vůči samotnému prostoru. Takže se tato problematiku pro lepší představu ilustruje ve 2D na balónku, nebo v 1D na gumičce.

  Rovnice, která to rozpínání popisuje, se jmenuje Hubbleův zákon a to rozpínání pohání něco, čemu říkáme temná energie, což ještě nevíme, co přesně je, ale prokazatelně to existuje. A to by asi byl ten chlápek, pokud jsem to správně pochopil.

 • Standa Standa napsal:

  Pokud přijmeme paralelu s chlápkem, tak nejspíš není problém v tom, že by neexistovala žádná popisjící rovnice. Naopak:  rovnic, které jej popisují, mají kosmologové v zásobě celkem velké množství. Jenže zatím buď nevědí, jak pomocí pozorování a experimentů vyřadit rovnice, které toho chlápka nepopisují správně, nebo nemají prostředky k uskutečnění oněch experimentů.  A proto všechny tyhle popisy -ač jsou předmětem debat a konferencí – prozatím berou jen jako spekulace a hypotézy na okraji vědy.

  • Sueneé napsal:

   Pokud za vedecky okrajoveho beres i toho chlapka, tak se shodnem. :)

   • Martin Horus Martin Horus napsal:

    Nassim to vystihl naprosto přesně..je to jen teorie o ničem

   • Standa Standa napsal:

    Jistě. Toho chlápka, co vypráví historku v článku, beru skutečně jako něco zcela na okraji č vědy. Jsem rád, že v tom mezi námi panuje shoda.

    • Martin Horus Martin Horus napsal:

     Žádná shoda nepanuje. Einstein už dávno ví, že jeho teorie velkého třesku byla jen pouhou teorií z klobouku kouzelníka. Většina badatelů tento bludný kruh už dávno opustilo.

     Pokud by se změnilo slovo “ třesku “ např. v “ průletu nebo přechodu “ tak to už by bylo něco jiného..nebude to dlouho trvat a svět se pravdu dozví :-)

     • OKO OKO napsal:

      Hmmm. Já si naopak myslím, že pravdu zatím nikdo nezná ani zdaleka. Všechno jsou to jen teorie, tu více, tu méně podložené pozorováními, a to ještě často nepřímými, kvůli (nejen) technologickým limitům toho, co lze vůbec pozorovat. Myslím, že než se dobereme k nějaké solidně ověřené teorii „všeho“, může to trvat pěkně dlouho. Jestli vůbec někdy.

     • Standa Standa napsal:

      Einsteinova teorie Velkého třesku?

      Co ten s ní má společného?

      Desetiletí se snažil vyspravit rovnice teorie relativity kosmologickou konstantou tak, aby z nich vyšel stacionární Vesmír. Vesmír se totož podle těch rovnic měl ropínat.

      Svou snahu vzdal, když se rozpínání Vesmíru podařilo skutečně pozorovat.

      O teorii Velkého třesku se dozvěděl až několik let před smrtí. Pozorováním byla potvrzena až po jeho smrti.

      Připomínám, že „teorie velkého třesku“ je název, který vymyslel odpůrce té teorie jako posměšek. Jenže naměřená data ukazovala stále více, že je rámcově správná a název se prostě vžil.

    • Sueneé napsal:

     V té mojí poznámce je dvojsmysl: rozpínání vesmíru jako balonku považuji za okrajový pokus o objasnění, jak to funguje, protože právě chybí vysvětlení, kdo ten balónek nafukuje. ;)

     Jinými slovy shoduji se s Nassimem Harameinem, že je to ptákovina.

     • Standa Standa napsal:

      Možných odpovědí je příliřš mnoho, proto je ten chlápek stejně dobrý či špatný, jako jakákoliv jiná odpověď.

      Příklad jiného pohledu:  co když je Vesmír v jiné dimenzi jen povrchem bubliny, která stoupá nějakým prostředím a nafukuje se poklesem vnějšího tlaku? Pak tam žádného chlapíka netřeba.

      Co když je náš Vesmír černou dírou jiného Vesmíru? Jak se krmí hmotou z okolí, tak klesá jeho hustota, což se obyvatelům uvnitř díry jeví jako rozpínání.

      Pro všechny ty pohledy platí: Co pozorujeme, je právě  jen to rozpínání. Co jej způosobuje se jen dohadujeme.

Napsat komentář