Tetování ve Starém Utahu bylo trendy

3101x 21. 03. 2019 1 čtenář

Vzhledem k tomu, že jen málo starověkých lidských pozůstatků bylo nalezeno se zachovalou kůží, nevíme toho o prastaré praxi tetování příliš mnoho. Přesto se předpokládá, že tetování bylo rozšířeno téměř po celém světě. K hlavním příkladům patří ledový muž Ötzi, známý také jako Zmrzlý Fritz, a ledová panna, alias princezna Ukok ze Sibiře.

Za těmito vzácnými exotickými příklady nyní následují nové objevy severoamerických archeologů. Ukázalo se, že nejstarší pozůstatky tetování byly nalezeny právě na americké půdě v Tennessee v Novém Mexiku a naposledy také v Utahu. Seznamte se s 2500 let starou ledovou pannou ze Sibiře. Její tetování, vyobrazující zvířata, jsou stále snadno rozpoznatelná.

Tetování v dávné historii

Tyto prastaré tetovací jehly jsou zřejmě jen špičkou ledovce. Starověké tetovací praktiky mohly být mnohem běžnější, než jsme si dříve mysleli. Pravděpodobně byly v Severní Americe rozšířeny, ale následně s příchodem Evropanů začaly být potlačovány. Můžeme jen spekulovat o tom, jak byla tetování používána, jedna z domněnek je, že označovala hodnost v příslušném kmeni.

„Tetování je trvalé znamení, které doprovází člověka kamkoliv jde. Tím se zásadně liší od jiných okrasných praktik a dekorací těla. „

Kdo z vás tušil, že Utah byl tak trendy? Alespoň do příchodu bílých mužů, že?

Příklad tetování amerických domorodců

Pravděpodobně nejstarším artefaktem svého druhu, který byl kdy nalezen v západní části USA, byla nejméně 2000 let stará tetovací jehla. Byla objevená v Utahu a její původ se podle listu Newsweek datuje mezi léta 500 př. n. l. a 500 n. l. Představte si, že na jehlu se více než 40 let prášilo ve skladu, dokud ji při inventarizaci nenašel doktorand z Washington State University Andrew Gillreath-Brown.

„Při přípravě expozice si všiml sáčku s neobvyklým artefaktem. Měl dřevěnou rukojeť, omotanou vláknem z nějaké rostliny, a na konci dva velmi tenké trny. Když jsem si všiml černě zbarvených špiček, velmi mě to zaujalo, protože mě hned napadla souvislost s tetováním.“

Student Andrew Gillreath-Brown

Gillreath-Brown a jeho kolegové porovnávali starobylý nástroj, vyrobený ze škumpy trojlaločné, s jehlou vyrobenou ze dvou trnů opuncie, spojených k sobě listem juky. Při zkoumání ostatků pomocí elektronového mikroskopu objevili uvnitř jehel uhlík, pocházející zřejmě z táborového ohně. Podobný nástroj z let mezi 1100 př. n. l. až 120 n. l. byl dříve nalezen v Novém Mexiku. Měl na rozdíl od toho z Utahu čtyři kaktusové trny a rákosovou rukojeť.

2 000 let stará tetovací jehla, objevená v Utahu. Vyrobená je z kaktusových trnů.

Dříve tetování dost bolelo

Vědci šli tak daleko, že vytvořili repliku jehly a vyzkoušeli ji na prasečí kůži. Podle Gillreath-Browna muselo toto tetování poměrně dost bolet, i když by to prý mohlo být i horší:

„Myslím, že to docela bolelo. Vpichy se musely dělat opakovaně (na rozdíl od moderního tetování). Ostny opuncie jsou ve srovnání s jinými kaktusy (podle nedávné studie) skutečně velmi účinné. Pomohlo také, že hloubka tetování byla maximálně dva až tři milimetry, čím jde hlouběji, tím větší je bolest.“

Pichlavé trny z opuncie byly nejstarším tetovacím nástrojem v severozápadní Americe

Minulý rok psal Andrew Gillreath-Brown na Twitteru o jedné z nejstarších tetovacích sad na světě, kterou zkoumal se svými kolegy. Tato sada byla nalezena ve státě Tennessee, západně od Nashvillu, na místě nazývaném Fernvale.

Toto by mohla být nejstarší tetovací sada na světě

Podle serveru Mental Floss:

„Sada se skládá z několika špičatých, inkoustově zbarvených jehel, vyrobených z krůtích kostí. Byla pohřbena v hrobě domorodého Američana před nejméně 3600 lety.“

Stejně jako tetovací jehly z Utahu, i tato sada kostěných jehel, kamenných nástrojů a „mističek z mušlí, naplněných barvivem“, ležela dlouhý čas ve skladu, než vědci zjistili, o co se jedná. Artefakty byly nalezeny v roce 1985 a uskladněny po celých třicet let. Archeologové se však domnívají, že tyto takzvané jehly v kupce sena byly v dávných dobách hojně rozšířené.“

Deter-Wolf ze serveru Mental Floss říká:

,,Před příchodem Evropanů praktikovali tetování prakticky všichni domorodí obyvatelé z Great Plains a Eastern Woodlands. Pokud jde o něco tak rozšířeného a tak důležitého, domníváme se, že to bude i velmi hluboce zakořeněno v historii domorodých Američanů.“

Nyní, když archeologové vědí, co hledat, očekávají nálezy mnoha dalších starých tetovacích artefaktů.

„Předpokládám, že jakmile se teď začneme těmto věcem více věnovat, zjistíme, že tetování bylo vlastně neuvěřitelně rozšířenou aktivitou,“ řekl Deter-Wolf.

Ačkoli možná nebudeme mít možnost studovat obrázky starých tetování, víme, že domorodí Američané používali tyto nástroje k dekoraci svých těl po celá tisíciletí.

Videa

Více o domorodých národech Utahu:

Více o sněžném muži Ötzim:

Podobné články

Napsat komentář