Titanic opět vypluje, v roce 2022

3346x 01. 11. 2018 1 čtenář

Měl by Titanic znovu vyplnout? Někteří nadšení z opakování cesty úplně nesdílí. Bojí se opakovat stejnou cestu s replikou lodi, na které v roce 1912 zemřelo více jak 1500 lidí.

110. výročí cesty v roce 2022 – čas vyplout

Australský miliardář Clive Palmer plánuje postavit repliku mýtického křižníku, který vypluje a popluje stejnou trasu outhampton-New York při 110. výročí potopení Titanicu.

Titanic v roce 1912

Před více než stoletím opustil Titanic přístav Southamptonu a vydal se do New Yorku. Na cestu, která pro mnoho lidí skončila dříve, než plánovali.

Osudné ráno 15. dubna 1912 zemřelo více než 1 500 lidí. Potopila se loď, která byla v té době považována za největší a nejluxusnější transatlantickou loď na světě. Titanic plul pod velením kapitána Edwarda Smitha. I onšel ke dnu společně s lodí. Cestující byli složeni z mnoha vrstev. Na lodi cestovali někteří z nejbohatších lidí na planetě – pro ty byla cesta velký luxus. Mezi cestujícími byli také emigranti z Velké Británie a Irska, Skandinávie a jiných zemí po celé Evropě – ti pluli s nadějí na nový život ve Spojených státech.

Historie této katastrofy byla známá během dvacátého století, ale jeho největší sláva přišla v roce 1997 díky režisérovi filmu Jamese Cameronovi, který toto neštěstí zfilmoval, přidal romantický příběh a filmový trhák byl na světě. Pak už znali příběh Titanicu téměř všichni.

Bude se cesta opakovat?

Nyní se zdá, že cesta se bude opakovat, ale všichni doufají, že tentokrát se šťastným koncem. Společnost Blue Star Line oznámila, že plánuje postavit a spustit model Titanic II v roce 2022.

Trasa by byla stejná, jen se zastávkou v Dubaji. Pokud se vše osvědčí a bude fungovat, loď by mohla jezdit v létě pravidelně na trase Anglie – New York. Odhaduje se, že celý projekt bude stát zhruba 500 milionů dolarů, protože odborníci se snaží vytvořit opravdu přesnou repliku Titanicu – jen v modernější verzi. Některé prvky ale budou shodné –  loď bude mít klasické schodiště, bazén a saunu na svých devíti palubách, které budou hostit 2 400 cestujících a 900 osob posádky.

Vše bude také řazeno do tříd – první, druhá a třetí třída. Kapacita záchranných člunů bude tentokrát téměř 3000 lidí, místo pouhých 1200.

Myšlenka není nová

Blue Star Line, kterou vlastní australský miliardář Clive Palmer, se již v roce 2012 pokoušela vytvořit podobný projekt. Nicméně byla nucena tento projekt v roce 2016 zrušit. Stalo se tak vlivem nedostatečného financování a konfliktů s čínskou vládou, která loď pomáhala stavět.

Projekt se nyní začne připravovat v Paříži od března 2019.

Měli byste odvahu plout v roce 2022 stejnou trasu s Titanicem II?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

Podobné články

Napsat komentář