«« »»

TOP 10 nejúžasnějších archeologických objevů v roce 2017

Nastal čas ohlédnout se za rokem 2017 a probrat se četnými archeologickými nálezy, které v tomto roce byly učiněny a vybrat z nich 10 nejvíce fascinujících, hodných zapamatování. Nejedná se o seřazení dle významnosti.

1) Věž lebek

Starověká věž lebek byla údajně zaznamenána španělskými Conquistadores. Skupina archeologů nalezla více než 650 lebek spojených vápnem v blízkosti ‘Templo Mayor’, aztéckého hlavního města Tenochitlan v Mexiku. Archeologové se domnívají, že lebky byly součástí Huey Tzompantli, mohutné věže lebek, děsící španělské dobyvatele, kteří město v roce 1521 oblehli.

2) Dutina ve Velké pyramidě

Vědci, kteří používali skenovací technologii založenou na kosmických paprscích, odhalili velkou tajemnou „dutinu“ uvnitř Velké pyramidy v Gíze. Záhadný prostor o délce 20 metrů se nachází těsně nad Velkou galerií a je první velkou strukturou, která byla objevena uvnitř pyramidy od 19. století. Předpokládané stáří pyramidy je 4.500 let.

3) Svitky z Mrtého moře – 12. jeskyně

Badatelé v roce 2017 oznámili objevy nádob, obalů a vazeb souvisejících se svitky od Mrtvého moře (rukopisy, které obsahují nejstarší známé kopie biblických textů) v jeskyni, dvanácté z jeskyní nedaleko Kumránu (Qumran) v Izraeli. „Tento úžasný výkop je nejblíže tomu, kdy jsme objevili nové svitky z Mrtvého moře za posledních 60 let“, řekl archeolog Oren Gutfeld z Hebrew Univerzity, vedoucí vykopávek.

4) Dvě potopená města

Tunis a Itálie. Archeologové objevili existenci dvou zaplavených starověkých římských měst. Neapolis, poblíž města Nabeul a Baia, na italském pobřeží. Města zmizela ve 4. století v důsledku seizmické a sopečné činnosti ve Středozemním moři.

5) Kamenné brány v Saudské Arábii

Badatelé narazili v Saudské Arábii na více než 400 podivných struktur, které se datují tisíce let zpátky. Předpokládá se, že starobylé kamenné stavby, které odborníci nazývají Gates (brány), by mohly být asi 7.000 let staré. Jejich účel zůstává záhadou. Některé z těchto „bran“ se nacházejí vedle sopky, která vychrlila bazaltickou lávu.

6) Vrak lodi Antikythera

Vrak lodi Antikythera přinesl fascinující objevy, když vědci nalezli rozsáhlou řadu reliktů a paži z bronzové sochy. To je velký nález, jelikož experti tvrdí, že bronzové sochy patří mezi nejvzácnější artefakty ze starověkých dob. Co dělá tento objev ještě fascinujícím je, že paže nepatří k žádné ze soch, které byly objeveny až do dnešního dne, což nás přivádí k otázce: Kde je zbytek té sochy?

7) Nejstarší keramické fragmenty v Americe

Rok 2017 přinesl to, co mnozí odborníci považují za nejstarší keramické fragmenty objevené na americkém kontinentu. Tým odborníků z Ruska a Ekvádoru získal artefakty, o nichž se předpokládá, že jsou staré více než 6.000 let a patřily k málo studované kultuře San Pedro.

8) 4.000 let stará hliněná deska odhaluje umístění starých měst

Badatelé analyzovali 4.000 let starou hliněnou desku, vytvořenou starověkými obchodníky z Asyrské říše, které podrobně popisují přibližné umístění jedenácti dlouho ztracených starobylých měst. Hliněné desky, napsané ve starověkým Sumerským klínovým písmem, obsahují detailní informace o obchodních transakcích, účtech, pečetích, smlouvách a dokonce i osvědčení o manželství.

9) Buddhovy pozůstatky

Archeologové obnovili zpopelněné kosti ukryté v 1 000 let staré komoře v Číně, která podle zpráv může patřit Siddhartha Gautamovi, lépe známému jako Buddha, zakladatel Buddhismu.

10) 9,7 milionů let starý chrup

Odborníci byli překvapeni objevem dvou 9,7 milionů let starých zkamenělých zubů, nalezených u Eppelsheimu (Zemský okres Alzey-Worms, spolková země Porýní-Falc, Německo). Zuby náleží druhu, který se zřejmě v Africe objevil až o přibližně 5 miliónů let později. Tento revoluční nález může určit Evropu jako kolébku lidstva a posunout počátky lidstva o miliony let zpět. Dosud se mělo za to, že kolébkou lidstva byla právě Afrika. Objev byl učiněn experty z Německa, kteří po uskutečnění tohoto objevu řekli: „Nechceme to příliš dramatizovat, ale hypoteticky budeme muset začít přepisovat historii lidstva.“

Líbí se vám článek? Podpořte, prosím, překladatele v další práci a nastavte trvalý příkaz na transparentní účet: 2900794933/2010. Platby ze zahraničí IBAN: CZ8920100000002900794933, SWITFT: FIOBCZPP. Do zprávy pro příjemce uveďte prosím "DAR" a název článku nebo vyplňte VS: 17435 a SS: 100.

6 Responses to TOP 10 nejúžasnějších archeologických objevů v roce 2017

  1. OKO OKO napsal:

    Tohle je zde za poslední dobu výjimečně zajímavý a přínosný faktický článek. Drobné nepřesnosti jsou opravdu drobné a nikdo z toho nedělá tragédii.

    Opravil bych ještě: „Eppelsheimu (Zemský okres Alzey-Worms, spolková země Porýní-Falc, Německo) náležících druhu, který se zřejmě objevoval v Africe až před několika miliony let.“ – V Evropě. Ne v Africe. Ono je to docela důležitá drobnost. Tento nález má totiž opravdu potenciál postavit současné představy o původu lidí doslova „na hlavu“.

    Takže Moniko, za mne velký palec nahoru a čím více takových článků, tím lépe.

  2. petrvetr napsal:

    Jen se chci zeptat. U č.6 – vrak lodi Antikythera je obrázek s popiskem: „Masivní konstrukce viděné ze vzduchu“, Nějak tam nevidím souvislost s tou lodí, nebo se špatně dívám?

Napsat komentář