Top 10 největších vědeckých mýtů

7313x 29. 03. 2018 1 čtenář

Přinášíme vám 10 největších vědeckých mýtů – jistě jste už některé z nich slyšeli, nebo jste i přesvědčeni o jejich pravdivosti. Pojďme si je projít podrobněji…

Mýtus č.1 – Evoluce

Nesporným faktem je, že v přírodě existuje přirozená selekce, jinými slovy, přežívají jen ti nejsilnější. Ovšem ne vždy. Na mnoha příkladech můžeme pozorovat, jak se zdánlivě slabý a nedokonalý organismus dokáže přizpůsobit a přežít. Houby, raci a mechy. Ti všichni se na své měnící se přirozené prostředí dokonale adaptovali a dokázali tak přežít i bez evolučního vývoje.

Na rozdíl od druhé skupiny živočichů a rostlin, u kterých evoluce selhala taktéž. Jednoduše se nedokázali přizpůsobit měnícímu se prostředí a vymřeli. V souvislosti s evolucí je tedy příhodnější zmiňovat slovo přizpůsobivost nežli pokrok.

Mýtus č.2 – Lidé ve vesmíru explodují

Když se nechráněné lidské tělo vystaví vesmírnému vakuu, exploduje. Tento mýtus má svůj původ ve sci-fi filmech. Ve skutečnosti dokáže člověk ve vesmíru dýchat 15-30 sekund. Pak nedostatek kyslíku zapříčiní bezvědomí a následnou smrt udušením.

Mýtus č.3 – Polárka je nejjasnější hvězdou severní hemisféry

Polárka je nejjasnější hvězdou pouze! v souhvězdí Malého medvěda, například takový Sirius je mnohem jasnější, jak Polárka. Nicméně i přes tento fakt je Polárka pro nás důležitá, neboť nám ukazuje Sever – z tohoto důvodu se ji také říká Severka.

Mýtus č.4 – Pokud zvednete jídlo ze země do pěti sekund, bude možné jej ještě bez obav požít

Toto tvrzení je naprostý žvást. Pokud vám jídlo spadne na zem, bakterie se na něj vrhnou ihned. Samozřejmě, že ne všechny bakterie jsou špatné, neboť mnoho z nich nám pomáhá v posilování našeho imunitního systému. Nicméně v mnoha případech se většina lidí řídí pravidlem chuti: pokud je dané jídlo velmi chutné, sní ho, i kdyby na zemi leželo deset minut.

Mýtus č.5 – Jedna strana Měsíce je trvale neosvětlená

Není – každá jeho strana je osvětlena sluncem. Tato domněnka vznikla z toho, že ze Země je vidět jen jeho jedna strana (přivrácená strana). Je to z důvodu jeho slapově vázané synchronní rotace; doba rotace Měsíce kolem jeho osy je stejná jako doba oběhu Měsíce kolem Země.

Mýtus č.6 – Buňky v mozku se nemohou regenerovat – nelze je nahradit

Tento mýtus převládal ve vědecké komunitě po poměrně dlouhou dobu. Až do roku 1998, kdy vědci ve Švédsku a Kalifornském Salk Institutu v La Jolle došli k převratnému objevu, že se buňky v mozku mohou obnovit. Dříve se věřilo, že by růst nových buněk narušil fungování mozku, jenomže jejich studie prokázala, že je tomu právě naopak, jelikož zjistili, že centra učení a paměti mohou produkovat nové buňky – to dává naději lidem trpícím Alzheimerem.

Mýtus č.7 – Mince hozená z velké výšky dokáže zabít chodce

Tato domněnka je vskutku filmové klišé. Jestliže hodíte ze střechy velmi vysoké budovy minci, nabere takovou rychlost, že dokáže zabít chodce kráčejícího po chodníku. Pravdou však je, že to není možné; aerodynamika mince není toho schopna. Když by tedy tato mince někomu přistála na hlavě, pocítil by pouze jakési štípnutí. A na tohle se jistě neumírá.

Mýtus č.8 – Když meteorit vlétne do atmosféry, je ohříván třením

Když meteoroid vlétne do naší atmosféry (kde se z něj stane meteor), je zahříván tlakem vzduchu, který se odvíjí od aktuální rychlosti padajícího tělesa. Tlak vzduchu způsobí intenzivní ohřev, což se projeví ve formě záře. Mnoho lidí věří, že když meteor dopadne na zem (kde se z něj stane meteorit), je jeho povrch horký. Právě naopak, meteorit je po svém dopadu vždy studený, někdy je dokonce pokrytý i námrazou. Toto ochlazení způsobila dlouhá cesta vesmírem a teplo, které ho ohřívá při vstupu do naší atmosféry, změní jeho povrch jen nepatrným způsobem.

Mýtus č.9 – Blesk nikdy neudeří do stejného místo

Pokud se budete příště chtít schovat na místo, kde právě udeřil blesk, v domnění, že je toto místo již bezpečné, vzpomeňte si na tento článek! Blesk udeří do stejného místa – je to dokonce velmi častý jev. Vybírá si zejména vysoké stromy a budovy. Na volném prostranství je tak velmi pravděpodobné, že opakovaně udeří do nejvyššího bodu. Empire State Bulding je kupříkladu za jeden rok zasažen bleskem až 25krát.

Mýtus č.10 – Ve vesmíru není gravitace

Ve skutečnosti gravitace ve vesmíru funguje. Důvodem, proč se astronauti „vznášejí“, je, že jsou na oběžné dráze Země.  To znamená, že se spíše od povrchu „odrážejí“. Stále tedy klesají, ale nikdy „nepřistanou“. Gravitace funguje prakticky v celém vesmíru. Když raketoplán dosáhne na oběžné dráze výšky přes 400km, je působení gravitace sníženo pouze o 10%.

Podobné články

Napsat komentář