Turecko: Podzemní město Derinkuyu

29719x 11. 04. 2014 1 čtenář

Jedná se o obrovský komplex starobylých podzemních chodeb a chodbami navzájem propojených místností. Komplex připomíná jedno obrovské podzemní město, ve kterém mohlo žít najednou až 20000 lidí.

Je tu veškeré nezbytné zázemí pro život. Nacházejí se zde sklady na jídlo, kuchyně, chrámy, továrna na víno, zásobárna vody a ventilační šachty. Celé je to vysekáno do obrovského skalního monolitu.

Derinkuyu se nachází v Turecku v regionu Cappadocia. Současná archeologie nemá úplně jasno, kdo je autorem tohoto města a komu vlastně sloužilo. Někteří se domnívají, že vzniklo v 7. století před naším letopočtem. Bohužel pro tuto dataci nejsou jednoznačné důkazy.

Derinkuyu vchodMěsto bylo nejspíš obýváno různými generacemi lidí v různých dobách a za různých okolností. Můžeme uvažovat o existenci jeskynních lidí, nebo o skupině lidí, která se chtěla schovat před nějakou kataklyzmatickou katastrofou. Někteří badatelé též zmiňují možnost, že by mohlo jít o kryt pro případ napadení skupiny nepřátelskou silou.

Ať už to bylo jakkoliv, původní obyvatelé (autoři Derinkuyu) města zjevně neměli ve zvyku trávit příliš mnoho času na denním světle, neboť do podzemního města původně vedl jediný úzký vchod z povrchu země, který byl navíc zajištěn obrovským kulatým balvanem.

[clearboth]

Podobné články

2 komentářů k "Turecko: Podzemní město Derinkuyu"

  • otmar plocica napsal:

    Jeskynni mesto, podzemni chodby, vysekano do skalniho monolitu……obrovity obytny komplex, sobestacny.trochu se vtira myslenka na protijaderny kryt myslim.kazdopadne co se tady asi v tech dobach muselo dit aby nekdo zacal s takovouhle stavbou ktera nevznikla pres noc.co tehdy lide vedeli a na co se pripravovali? Ze by uz nekolikaty restart civilizace?

Napsat komentář