Tutanchamon: Prokletí jeho trumpet

8279x 04. 08. 2018 1 čtenář

Tutanchamon a jeho trumpety byly nalezeny v pohřební komoře. Trumpety, jedna ze stříbra a druhá z bronzu, jsou považovány za nejstarší funkční trumpety na světě a též jediné, které se zachovaly z dob starého Egypta.

Tutanchamon – nález trumpet

Trumpety byly objeveny v roce 1922 Howardem Carterem. Na obě bylo hráno poprvé po více jak 3000 letech na živo pro více jak 150 milionů posluchačů prostřednictvím vysílání radiostanice BBC právě 16. dubna 1939. Na trumpety hrál, James Tappern (Bandsman), člen 11tého Královského husarského pluku Prince Alberta.

Nahrávka byla nedávno opět prezentována a můžete ji slyšet na BBC rádio programu v seriálu Ghost Music.

Zahi Hawass, bývalý Ministr pro Egyptské památky a egyptolog Hala Hassan, kurátor Tutanchamonovo sbírky v Egyptském muzeu, jsou toho názoru, že tyto dvě trumpety mají magickou moc a podle všeho schopnost přivolat válku.

Esho Sueneé universe – Tutanchamonovo tajemství

Magická moc trumpet

V ten večer, kdy bylo v roce 1939 poprvé po dlouhé době na ně hráno, vypadla v Káhirském muzeu elektřina pět minut před naplánovaným zahájením vysílání a BBC muselo pořídit nahrávku při svíčkách. Pět měsíců po odvysílání v rádiu, Británie vstoupila do druhé světové války a válka v Evropě začala.

Říká se, že na trumpety bylo opět hráno před šestidenní válkou v roce 1967 a dále před válkou v Perském zálivu v roce 1990. Naposledy bylo hráno na bronzovou trubku jeden víkend před Egyptskou revolucí v roce 2011 zaměstnancem Káhirského muzea pro Japonskou delegaci. Tato bronzová trumpeta byla následně z Káhirského muzea odcizena právě během Egyptských nepokojů a rabování v roce 2011. Následně, o několik víkendů později, byla opět záhadně vrácena zpět do muzea.

Podívejte se na video, kde se o trumpetách vypráví. Pokud chcete slyšet rovnou jejich zvuk, pak přeskočte na čas 10:52. Zazní nejdříve stříbrná trumpeta a pak bronzová.

Podobné články

Napsat komentář