Účinná jarní detoxikace s medvědím česnekem

14094x 16. 04. 2019 1 čtenář

Znovu objevená bylina, o které již staří Germáni věděli, že dodává medvědí sílu. Je jedním z poslů jara, který nám pomůže po zimě nabrat novou energii. Jedná se totiž o velmi účinný prostředek detoxikace organismu a výrazný zdroj vitamínu C. A proč se vlastně jmenuje „medvědí“? Odpověď se nabízí. Je totiž oblíbenou rostlinkou medvědů, kteří ji po zimním spánku hojně konzumují.

Česnek Medvědí

Medvědímu česneku se nejvíce daří ve vlhčích, spíše stinných místech. Kde vytváří typické a někdy velmi bohaté porosty. Vyskytuje se tedy nejčastěji v lužních a listnatých lesích, kolem potoků, na úpatích svahů. Roste na vlhkých, písčitohlinitých až jílovitých půdách. Často je také pěstován jako okrasná rostlina v zahradách a parcích. Najdeme ho i na našem území, a to zejména na Moravě a v severovýchodních Čechách.

Kvete koncem května a během června. Sbírají se především listy a to v době než začne rostlina kvést, ideálně od dubna do půlky května. Lze pěstovat i doma ze zakoupených semen.

Účinky

Bylinka obsahuje silici allin, která se porušením rostliny mění na známý allicin. Ten je mimořádně antibiotickou, protivirovou, protinádorovou a proliplísňovou látkou. Působí tak pozitivně na krevní tlak a hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Navíc čistí krev a má kladný vliv rovněž na srdce. Zároveň je zaručenou prevencí proti kardiovaskulárním chorobám. Kromě toho si umí poradit s plísněmi, mykózami či bakteriemi, stejně jako s parazity ve střevech. Využíván je rovněž při potížích se zažíváním včetně průjmů. Spolehlivě pomůže i při chřipce a nachlazení, ale také při problémech horních cest dýchacích. Navíc působí močopudně, antibioticky a antioxidačně. Někdy je dokonce dáván do souvislosti s pomocí při nádorových onemocněních.

Jak můžeme tento česnek užívat?

Ideální je sbírat čerstvé listy a ty konzumovat syrové do pomazánek, salátů nebo je tepelně upravit do polévek, špenátu nebo s další zeleninou. Také můžeme čerstvé listy uchovat nasekané v mrazáku pro pozdější použití nebo je zalijeme lihem či olejem. Tinkturou či olejem můžeme potírat špatně se hojící rány, záněty v ústech, mykózy a vnitřně je užívat při nadýmání či zácpě, při střevních parazitech, při vysokém krevním tlaku, při snížené imunitě, kašli a nachlazení. Olej můžeme používat i při vaření.

Vyzkoušejte

Salát s medvědím česnekem – listy bylinky omyjeme a nakrájíme. Přidáme nakrájená rajčata a smícháme dohromady. Přidáme olivový olej, sůl a pepř a můžeme servírovat.

Pesto s medvědím česnekem – rozmixujeme 1 větší svazek medvědího česneku za postupného přidávání 4 lžic rostlinného oleje. Po rozmixování přidáme 20-40g nastrouhaného nebo najemno nakrájeného parmazánu a dle libosti dochutíme solí a můžeme konzumovat.

Česnek Medvědí (©Shutterstock)

Lék na dlouhověkost – Medvědí tinktura

Vyzkoušejte přírodní lék proti skleróze, kornatění cév, nespavosti, sklíčenosti a na vysoký krevní tlak. Nadrobno nasekané listy a cibulky naplníme až po hrdlo láhve a zalijeme 40% vodkou nebo čistým lékárenským lihem. Necháme louhovat 14 dní na slunci nebo při pokojové teplotě. Poté scedíme a užíváme jednu malou lžičku denně. Ne však dlouhodobě.

Na co si dát pozor

Při sběru ve volné přírodě pozor na záměnu s podobnou konvalinkou či ocúnem, které jsou jedovaté. Nadměrné užívání může vyvolat průjem. Nedoporučuje se užívání lidem trpícím alergií na allicin a s problémy se žaludkem, žlučníkem a slinivkou břišní.

Podobné články

Napsat komentář