Určen původ 50 tisíc let staré kosti - potomek Neandrtálkyně a Denisovana

2791x 27. 08. 2018 1 čtenář

Vědci analyzovali DNA 50 tisíc let starého fragmentu kosti ze sibiřské jeskyně na Altaji v Rusku. Fragment byl nalezen v roce 2012. Genetický rozbor fragmentu pocházejícího ze sibiřské Denisovy jeskyně patří dospívající dívce, která byla příslušnicí rodu blízkého Neandertálců, zvaného Denisované (Denisovci). Mluvíme zde o směsi genů. Třináctiletá dívka byla zřejmě potomkem Neandertálce a Denisovana.

Kosti jako důkaz křížení genů

Vědci samozřejmě věděli, že se tyto dva vyhynulé příbuzné rody vzájemně křížily. Tento objev teorii potvrdil. Genetická analýza ukázala, že dívka zdědila 38,6 procent DNA a mitochondriální DNA od Neandertálce, což znamenalo, že její matka byla Neandertálec a její otec byl Denisovec, který přispěl 42,3% DNA.

Viviane Slon a její kolegové z Max Planckova institutu pro evoluční antropologii z Lipska zveřejnila v srpnu 2018 zprávu, podle které měl otec dívky rodový původ Neandertálce i 300 až 600 generací před svým narozením. Přestože byly kosti dívky nalezeny na Sibiři, její neandertálská DNA více odpovídá západnímu typu evropských neandertálců v Chorvatsku. Odpovídá tedy DNA Neandrtálců, kteří žili tisíce kilometrů daleko.

Toto zjištění může znamenat, že východní Neandertálci se rozšířili do západní Evropy někdy před 90 tisíci lety. Nebo také, že západní Neandertálci zvítězili, když napadli v té době východní Neandertálce na Sibiři, a tak částečně nahradili Neandertálce tam žijící.

Výzkumníci však potřebují prozkoumat více vzorků DNA, aby zjistili, který scénář událostí je správný.

Podobné články

Napsat komentář