US tisková agentura si za 2. světové války vyměňovala fotografie s nacisty

6984x 02. 05. 2019 1 čtenář

Věděla přitom, že její materiály zneužívá Berlín ve své propagandě. Nejzajímavější snímky AP se dostávaly přímo k Hitlerovi. Tvrdí to německý historik Norman Domeier, informovala agentura
APA.

Válka mezi USA a Německem

USA vstoupily do války s Německem v roce 1941. Již před tím byla AP jedinou zahraniční agenturou, která směla z Německa přinášet zprávy. Výzkumníci dosud usuzovali, že po roce 1941 se americko-německé mediální kontakty minimalizovaly.

Podle Domeiera ale AP nadále v tichosti posílala do Berlína exkluzivní fotky spojenců. Na oplátku získávala nedostupné obrazové materiály z Německa. Na obou stranách měla výměna posvěcení nejvyšších míst, prohlásil Domeier, jenž nyní bádá na Vídeňské univerzitě.

AP fotky dostávala od svých bývalých spolupracovníků, kteří se sdružili do takzvané „kanceláře Laux“. Ta působila pod elitními nacistickými jednotkami SS a německým ministerstvem zahraničí. U této skupiny pak končily i snímky od AP, uvedl Domeier po prostudování pozůstalosti jednoho z členů kanceláře.

Historik z univerzity ve Stuttgartu odhaduje, že si Američané a Němci mezi lety 1942 až 1945 vyměnili 35.000 až 40.000 fotografií. Předávání zprostředkovávali blíže neupřesnění poslové v Lisabonu a Stockholmu. Nejzajímavější ze snímků AP si nechával předkládat nacistický vůdce Adolf Hitler, tvrdí Domeier. Podle něj Berlín fotky následně upravoval či stavěl do jiného kontextu, aby se vzápětí objevily jako součást nacistické propagandy.

Američané o zneužívání svých materiálů věděli, míní Domeier. Zároveň chápali, že sami z Německa dostávají jen propagandistické snímky. Není tak jasné, jaký přínos představovaly výměny pro Washington. Domeier naznačuje, že i Američanům posloužily fotky k propagandistickým účelům. Zároveň nevylučuje, že komunikační kanál plnil i další zatím neznámé funkce.

Domeier svá zjištění zveřejnil v odborném časopise ZeithistorischeForschungen. Nyní doufá, že AP „konečně“ otevře svůj archiv. Agentura se k jeho poznatkům zatím příliš nevyjadřuje. AP (Associated Press) vznikla v roce 1848 v New Yorku a již před rokem 1941 se stala největší světovou tiskovou agenturou. Z jejího obrazového zpravodajství čerpá i ČTK.

Podobné články

Napsat komentář