«« »»

USA: Genetici pomohli manželskému páru počít „designované“ dítě

Freeimages.com/FredericCarmel

Vylepšit, upravit, dosáhnout ideálu. Úroveň současné genetiky už dovoluje rodičům vybrat si pohlaví a barvu očí budoucího dítěte. V posledních letech se rozeběhla vášnivá diskuze o etičnosti fenoménu „designovaných“ miminek.

Americká televizní stanice HBO natočila dokumentární film o manželském páru, který se nezalekl veřejného odsouzení a rozhodl se využít nové technologie, aby si mohl splnit své dávné přání – mít dceru. Čáp s mnoha možnostmi.

Doktor Jeffrey Steinberg, zakladatel společnosti The Fertility Institutes, se specializuje na metodu preimplantační genetické diagnostiky (preimplantation genetic diagnosis, PGD). Tato metoda dovoluje zjistit u embrya genetické vady a i další vlastnosti. Diagnostika se provádí u umělého oplodnění před zavedením embrya do dělohy. Lékaři mohou poznat již ve stádiu „zkumavky“ jaké choroby ohrožují budoucí miminko, kromě toho mohou zjistit i pohlaví a barvu očí embrya.

Protože při umělém oplodnění je zpravidla k dispozici více in vitro oplodněných vajíček, mají rodiče s pomocí genetiků možnost vybrat nejzdravější embryo (a pokud budou chtít, vybrat si i pohlaví, případně barvu očí, které by si přáli). A toto embryo je pak je zavedeno do dělohy budoucí matky.

Výběr embrya určitého pohlaví vyjde budoucí rodiče na částku od 16 390 dolarů (umělé oplodnění není započítáno). Pravděpodobnost úspěšnosti je 99,9%.

Je to přespříliš?

Je to přespříliš?Deborah a Jonathan, manželé z Los Angeles, kteří se, stejně jako stovky jiných, obrátili na Steinberga kvůli neplodnosti, aby podstoupili umělé oplodnění. Když se dozvěděli o možnosti vybrat si pohlaví dítěte a ještě zjistit případné choroby, rozhodli se podstoupit i PGD.

„To je přece logické, pokud je možnost zjistit (u embrya) různé odchylky a porodit zdravé dítě“, vysvětlila Deborah.

A mimo to, manželé si vždycky přáli právě holčičku. Minulost obou hodně ovlivnily silné ženy, proto Deborah a Jonathan chtějí vychovat nezávislé a inteligentní děvče.

Pár se ale rozhodl už miminku nevybírat barvu očí, to se jim zdálo už příliš. Manželé se i tak střetli s odsouzením v kruhu rodiny a přátel, když se ti dozvěděli, že si chtějí vybrat pohlaví dítěte.

Doktor Steinberg předpokládá, že za pět let bude již možné určit si dokonce i výšku budoucího dítěte.

Myši a další senzace

Dnešní „designovaná“ miminka nejsou výsledkem nějaké genetické modifikace. Všechno, co dělají lékaři je to, že zkoumají embrya a vybírají to „nejlepší“. Ale již dnes existuje technologie CRISPR, která umožňuje vnášet potřebné změny přímo do genomu, pravdou je, že zatím se to týká jenom rostlin a živočichů.

V roce 2011 uvolnila čínská vláda značné prostředky na vývoj biotechnologie. Část peněz směřovala do Národního výzkumného střediska mutací myší v Nan-ťingu. Pracovníci ústavu se experimenty na 450 tisících hlodavců učí měnit geny, odebírat nepotřebné a zachovávat chtěné. U myší, například odebírají geny, které jsou odpovědné za cirkadiánní rytmus, cukrovku nebo Myši a další senzaceobezitu.

Genetici, se kterými se podařilo hovořit korespondentce Isobel Yong při natáčení filmu pro HBO, byli přesvědčeni, že CRISPR má velkou budoucnost, může pomoci zbavit se mnohých nemocí, a dokonce upravit gen, který určuje úroveň intelektu (nejdřív musí ale ten gen najít).

Isobel se domnívá, že v průběhu toho, jak se vědci budou o lidském genomu dozvídat čím dál tím víc, budou mít rodiče možnost vybírat si určité vlastnosti potomků. A lidé se střetnou s největším mravním problémem.

Diskuze o etice

Mnoho kritiků „designovaných“ dětí si myslí, že možnost výběru vlastností dětí definitivně rozdělí lidskou společnost, a to podle finančních možností. Je zřejmé, že s postupem poznávání genomu se budou objevovat nové a nové možnosti pro rodiče a metoda vytvoření dítěte „na klíč“ určitě nebude zlevňovat.

Přívrženci nových technologií namítají, že nerovnost možností je stará jako lidstvo samo a nové možnosti, které se otevírají před lépe zajištěnými rodiči v žádném případě neovlivní současný stav věcí.

Při umělém oplodnění se z organismu ženy odebírají vajíčka a jsou uměle oplodněny v podmínkách in vitro (ve zkumavce).  Získaná embrya se uchovávají v inkubátoru, kde se vyvíjí 2 – 5 dní, poté se zavádí do dělohy, kde pokračují ve vyvoji. Poprvé byla tato metoda úspěšně použita ve Velké Británii, v roce 1977.

Z hlediska odborníků bioetiky (věda, zabývající se etickou stránkou činnosti člověka v oblasti medicíny a biologie), se jedná o velmi znepokojivou perspektivu, kde úspěchy genetiky povedou k rozpoutání mezinárodních závodů, podobných soupeření SSSR a USA ve 20. století. Existuje ještě jedno nebezpečí, tím je ztráta genetické různorodosti. Odborníci se obávají, že většina rodičů si bude přát světlovlasé a modrooké andělíčky.

Genetici zdůrazňují, že nejdůležitější je, aby byly nové znalosti použity ve prospěch lidstva, a ne pouze pro uspokojení rozmarů lidí a obohacení klinik. Technologie budoucnosti by neměly směřovat k „dekorativním“ cílům, protože tato oblast vědy může pomoci s mnohými dědičnými chorobami.

Ještě si počkámeJeště si počkáme

V západních zemích, jako je USA a Velká Británie, je v současnosti při umělém oplodnění zakázáno měnit geny embryí.

Pravdou je, že nedávno skupina vědců v Anglii získala povolení změnit geny embrya v rámci průzkumu příčin opakovaných potratů.

V Rusku je zatím při umělém oplodnění zakázán i výběr pohlaví potomka s výjimkou dědičných chorob, které jsou spojené s pohlavím.

Isobel Yong se domnívá, že v nejbližší době nedojde k nárůstu „designovaných“ dětí, protože vědci mají před sebou ještě mnoho práce a studia ohledně lidského genomu. Ale z dlouhodobé perspektivy nás očekávají velké změny.

„Mluvila jsem s biology, i jinými odborníky, kteří předpovídají, že za 50 let úplně změníme způsob rozmnožování, takže sex za účelem zplození potomků, bude považován za staromódní“, je přesvědčena Yong.

Líbí se vám článek? Podpořte, prosím, překladatele v další práci a nastavte trvalý příkaz na transparentní účet: 2900794933/2010. Do zprávy pro příjemce uveďte prosím "DAR" a název článku nebo vyplňte VS: 06880 a SS: 100.

Napsat komentář

Líbí se vám naše stránky?

Podpořte prosím autory a překladatele trvalým příkazem na transparentní účet: 2900794933/2010
nebo pomozte s překlady.