V džungli Jižní Ameriky bylo objeveno velkoměsto dávné mayské civilizace

2471x 19. 11. 2019 1 čtenář

Mayská civilizace je jednou z největších záhad současnosti, která ve vědcích probouzí mnoho dalších a dalších otázek. Není se čemu divit, mayům se podle nových studií dařilo zhruba tak dobře jako starověkému Římu a Číně. Podle některých teorií byla mayská civilizace dokonce úzce spojena s mimozemskými návštěvníky. Důkazem o vyspělosti a rozšířenosti této civilizace budiž nedávno objevené obří mayské město, které bylo ukryto hluboko v džungli v Jižní Americe.

Průlom ve vnímání mayské civilizace

Nejnovější archeologický výzkum byl proveden pomocí pokročilé laserové technologie LIDAR, díky níž vědci pod guatemalskou džunglí odhalili prastaré mayské velkoměsto. Tvoří jej více než 60 tisíc budov! Podle tamních archeologů se jedná o průlomový objev v oblasti mayské civilizace.

Mayská civilizace se kdysi táhla přes území Mexika, Guatemaly, Belize a přes severozápadní Honduras. Svého vrcholu tato kultura dosáhla před 1200 lety. Po jejím zániku mnoho měst zmizelo v džunglích, které si vzaly zpět to, co jim patřilo. Mnoho těchto měst už bylo objeveno v minulosti, ale jak ukazuje nový nález, ještě jsme nenašli všechno. Největší města mohou stále čekat na odkrytí.

Objev dokazuje, že působnost a vyspělost mayů byla podceněna. 60 tisíc budov, chrámů, pyramid a vyvýšených cest – tohle všechno tvoří komplex obřího města. Velkoměsto bylo kdysi dokonce obklopeno velkými hradbami, obranným valem a pevnostmi.

Mayové byli až neuvěřitelně vyspělí. Využívali pokročilé vymoženosti, například regulaci vodních toků pomocí přehrad a kanálů. Město mělo i složité zavlažovací terasové systémy, které značí vyspělé a organizované zemědělství.

Mayů bylo nejspíše více, než jsme si mysleli

Dříve se archeologové a vědci domnívali, že mayů mohlo být okolo pěti milionů, ale po tomto nálezu všichni musejí své názory výrazně přehodnotit. Samotné velkoměsto totiž muselo samo o sobě pojmout obrovské množství lidí. Pokud je navíc takových obřích měst ještě více, přehodnocení výpočtů ve velikosti této říše bude muset být rapidní.

„S novými údaji se domníváme, že jich žilo deset až patnáct milionů. Včetně mnoha lidí, kteří se usídlili v nízko položených bažinatých oblastech, o kterých si mnozí z nás mysleli, že jsou neobyvatelné,“ vysvětlil ve studii archeolog Francisco Estrada-Belli.

Archeologové si navíc mysleli, že takhle obrovské civilizace nemohly v tropických oblastech dlouho prosperovat kvůli nedostatku vody. Laserová technologie LIDAR však ukázala, že se mýlili.

Podobné články

Napsat komentář