V egyptské poušti bylo nalezeno 5500 let staré skalní úmění

3114x 09. 08. 2018 1 čtenář

Egyptsko-americká archeologická mise, vedená vědci z Yale University, objevila skalní umění v západní části egyptské pouště. Podle expertů je skalní úmění staré přibližně 5500 let!

Skalní úmění

Toto archeologické naleziště je důkazem spojitosti a interakce mezi uměním Údolí Nilu a pouště v předdynastické době. Vedoucí mise John Coleman Darnielen oznámil, že byly nalezeny přinejmenším tři střediska skalního umění v oblasti Wadi Umm Tineidba. Výzkumný tým také narazil na značný počet pohřebních mohyl, které patří do předdynastického období.

Darnell v prohlášení uvedl:

“Význam skalního umění v Bir Umm Tineidba a mohyl je podstatný k porozumění integraci skupin do rané faraonské kultury a stavu.“

Skalní umění nacházející se v těchto nalezištích odhaluje důležité namalované scény Naquada II a Naquada III  (přibližně 3500-3100 př.n.l.). Ty poskytují důkaz o spojitosti a interakci uměleckých stylů v západní poušti a Údolí Nilu. Badatelé především poukazují na impozantní obraz (pravděpodobně 3300 př.n.l), na kterém jsou vyobrazena zvířata: buvol, žirafa, adax, paovce a osli.

Experti vysvětlují, že skalní umění poskytuje důležité informace v oblastech náboženství a komunikace. Vznikly totiž před egyptskými hyeroglyfy.

Tento objev patří k velkým uměleckým úspěchům Egypta.

Podobné články

Napsat komentář