V Kabardsko-Balkarsku byl nalezen hrob lidí s protáhlými lebkami

3021x 14. 11. 2017 1 čtenář

V Kabardsko-Balkarsku poblíže vesnice Zajukovo odkryli archeologové ze Státního historického muzea hrob, v němž byla nalezena kostra s abnormálně deformovanou lebkou.

Vykopávky ve starobylé nekropoli zde probíhají od roku 2011 a vede je Viktor Kotljarov, vedoucí Ruské geografické společnosti. Je třeba říct, že toto není první nález podobného typu v dané oblasti, ale je prvním, který je tak dobře zachovalý. Samotný Viktor Kotljarov komentuje archeologický nález následujícím způsobem:

„Kostra patří přibližně šestnáctileté dívce. Lebka je velmi dobře zachovalá a má dokonce všechny zuby. Sarmatský pohřeb se konal někdy ve 3. – 4. st. n. l. Komu patří druhá protáhlá lebka, zatím říct nemůžeme, neboť její stav je znatelně horší. Je třeba připomenout, že před pár lety bylo několik podobných lebek nalezeno o něco níž, na pravé straně vesnice Kendelen.“

Jak tvrdí Viktor Kotljarov, neobyčejný tvar lebky není ve skutečnosti ničím neobvyklým. Tradice pevně omotávat hlavy dětí proto, aby jejich lebky dostaly protáhlý tvar, byla v dávných dobách považována za znak šlechty a příslušnosti člověka k vyšším vrstvám společnosti.

Podobnými podivnými standardy se vyznačovali i staří Egypťané, kteří postupně přidávali malým dívkám na krk kroužky proto, aby jej prodloužili, neboť dlouhý krk byl považován za prototyp krásy. Podle slov archeologů se obyčej deformace lebky dostal ke kmenům oblasti Azovského moře a Severního Kavkazu přibližně v 1. st. n. l. z oblasti současné západní Evropy. Popis podobných obřadů se nachází již v Hippokratových textech.

Podle jedné z verzí existuje předpoklad, že kromě demonstrace příslušnosti k vyšším vrstvám se podobné deformace prováděly i s cílem „rozšíření vědomí“, tedy schopnosti předpovídat budoucnost.

Podobné články

Napsat komentář