Miniaturní rakve ze Skotska nedají vědcům spát

16397x 26. 09. 2019 1 čtenář

Ačkoliv byly miniaturní rakve nalezené školáky už v roce 1836, zůstávají i po letech velkým tajemstvím. Jsou terčem konspiračních teorií a mýtů. Co jsou zač? Ani po 181 letech nejsou vědci blíže odpovědi, co jsou rakve zač a proč jsou v nich miniatury pečlivě oblečených lidských postav.

K dispozici máme několik různých teorií. Může se jednat o praktiky čarodejnic, pohřeb mužů ztracených na moři nebo také pokus o uklidnění 17 putujících duší lidí, kteří byli zavražděni sériovými zabijáky Burke a Hare. Přežilo pouze osm drobných rakví, které jsou dnes trvale vystaveny ve Skotském národním muzeu.

Malé rakve plné ornamentů

Rakve obsahují velmi pečlivě vyřezané lidské postavy. Zvláště obličej je velmi dobře proveden. Postavičky jsou oblečené od hlavy až k patě do bavlněného oblečení. Rakve jsou dlouhé tři až 4 čtyři  palce, jsou vyřezané z jednoho kusu dřeva. Víko a boky jsou bohatě zdobené ornamenty a malými kousky cínu.

Figurky v miniaturních rakvích

Kdo vyrobil rakve?

Něco s takovou péčí a pozorností k detailu musel udělat někdo s neuvěřitelnou dovedností. Další výzkum ukázal, že figurky byly s největší pravděpodobností vyrobeny stejným řemeslníkem a rakve byly vyrobeny dvěma různými lidmi. Kromě toho „použité materiály a nástroje – dřevo, železné ozdoby, hřebíky, ostrý, zahnutý nůž – ukazují, že rakev mohla být vyrobena ševcem.“

Co symbolizují rakve?

Proč ale někdo takové rakve vyráběl? Měly to být hračky? Abychom si odpověděli, musíme zpět do doby, kdy byly rakve vytvořeny.

Jedna z teorií říká, že rakve mohou být památkou k uctění obětí masových vrahů. V té době se Skotsko stalo střediskem lékařství a bylo v něm velké množství studentů. Ti, kdo studovali anatomii, potřebovali ke studiu těla. V některých případech tato potřeba vedla k nárustu vykrádání hrobů. Ale ani hřbitovy nedokázaly zajistit dostatek těl a orgánů. Vrazi Burke a Hare tak údajně vraždili a těla svých obětí poskytovali místním zdravotnickým školám. Toto masové zabíjení trvalo asi 10 měsíců.

William Burke a William Hare

Druhá teorie

Někteří říkají, že rakve nemají nic společného s Burkem, Hare a sériovými vraždami. Místo toho se domnívají, že rakve slouží jako vzpomínka na ty, kteří byli zabiti ve vzpouře lidu roku 1820. Rakve by tak sloužily jako určitý druh památníku podporující myšlenku svobody.

Bez ohledu na to, k jaké teorii se přikláníte, neexistuje jasné vysvětlení původu těchto malých rakví. I to je fakt, který je činí naprosto fascinujícími.

Video

Tip z eshopu Sueneé Universe

Historie Evropy – obrazové putování

Kniha, ve které je všechno podstatné, ale zároveň není zahlcena nesrozumitelnými pojmy a letopočty. S její pomocí začnou i malé děti vnímat poznávání dějin jako úžasné dobrodružství. Rozměrné a působivé ilustrace zanechají nesmazatelný dojem. V bublinách připomínajících komiks mohou děti číst jednoduchá sdělení. Ideální dárek pro malé i velké nadšence do dějin.

Historie Evropy – obrazové putování (klinutím na obrázek budete přesměrování do eshopu Sueneé Universe)

Podobné články

Napsat komentář