«« »»

Věda: Vlečný paprsek

Laseroví fyzici vytvořili vlečný paprsek, kterým jsou schopni kontrolovat pohyb drobných částeček materiálu.

Má to sice ještě hodně daleko do schopností vlečných paprsků ze sci-fi filmů jako jsou třeba Hvězdné války a loď Falkon (viz. foto), ale už teď jsou vědci schopni manipulovat s drobnými částečkami prachu o velikosti 0,5mm ve vzdálenosti až 20 cm. Podle vyjádření Wieslawa Krolikowskiho z Australské university, je to 100x dále než-li umožňovala předchozí verze: Demonstrace něčeho takového ve velkém měřítku, je svatým grálem pro laserové fyziky.

Paprsek světla má profil válce, který je jasný na okraji a tmavý uprostřed. Díky tomu lze přitahovat a nebo odpuzovat malé objekty.

Energie laseru dopadá na částici a působí na její celý povrch. Částice se tak zahřívá, což způsobuje, že ohřátý vzduch na povrchu částice, částici samotnou odpuzuje.

Spolutvůrce projektu Vladlen Shvedov uvedl, že projekt by bylo možné představit ve větším měřítku: „Vzhledem k tomu, že lasery dokáží udržet koherentní světlo na velké vzdálenosti, měl by tento efekt fungovat na i několik metrů. Naše laboratoř bohužel není dost velká, abychom to mohli ukázat.“.

Napsat komentář

Líbí se vám naše stránky?

Podpořte prosím autory a překladatele trvalým příkazem na transparentní účet: 2900794933/2010
nebo pomozte s překlady.