Vědci: Vodní planety mohou hostit život

4973x 18. 09. 2018 1 čtenář

Exo planety ponořené úplně pod vodou by mohly udržet cizí život i přes to, že nejsou ideálními klony Země, tvrdí výzkumníci.

Američtí vědci zpochybnili myšlenku, že mimozemský život se může rozvíjet pouze na exoplanetách, které se téměř podobají Zemi. Článek publikovaný v časopise Astronomical Journal prosazuje, že oceánské světy jsou pro život mnohem pohostinnější, než se původně předpokládalo. V tomto článku, který napsal Edwin Kite z Chicagské univerzity a Eric Ford z Pennsylvánské státní univerzity, se tvrdí, že vodní planety by se právě mohly „strefit do černého“.

Až dosud vědci obecně předpokládali, že vodní světy nemohou podporovat odpovídající cyklování plynů a nerostů, které stabilizují klima – hodně podobně jako na Zemi.

Vědci hledají planety podobné Zemi

Ale dva výzkumní pracovníci provedli tisíce simulací, aby zjistili, že snad nemusí jít jen o případ exoplanet obíhajících hvězdy podobné Slunci.

Profesor Kite řekl:

„To skutečně odrazuje od myšlenky, že potřebujete klon Země – tedy planetu s nějakou půdou a mělkým oceánem.“

Život vyžaduje neuvěřitelně dlouhý čas, aby se rozvinul a vyvíjel. Tím se objevují obyvatelné exoplanety. Je to proto, že v průběhu času se světlo a teplo na planetách mění, když jejich hvězdy stárnou, a proto vědci hledají planety podobné Zemi.

Cyklus na planetě

Tyto tzv. pozemské klony mají vhodnou směs vody a půdy, která udržuje klima planety v současném stavu. Země je dobrým příkladem toho, jak tato geografická rovnováha udržuje klima přirozeně stabilní. Během neuvěřitelně dlouhého časového období stáhne planeta skleníkové plyny do minerálů, aby se ochladila. Pak je uvolní zpět do atmosféry prostřednictvím erupcí sopky, a znovu se zahřeje. Tento cyklus však nemůže nastat ve vodních světech, kde je většina povrchu pokrytá vodou.

Po provedení simulací náhodně generovaných planet dokázali Dr. Kite a Dr. Ford, že klima mnoha vodních světů zůstalo relativně stabilní po miliardy let.

Profesor Kite řekl:

„Bylo překvapením, že mnohé z nich zůstaly stabilní přes více než miliardu let,  právě díky tomuto stažení plynů. Náš nejlepší odhad je, že řádově na 10 procent  z původního množství. Štěstím pro několik planet bylo, že se všechny nacházely na správné pozici kolem hvězd a byly bohaté na uhlík.“

Život ve vesmíru: Simulace ukazují, že obrovské oceány mohou cyklovat přes skleníkové plyny, aby stabilizovaly klima (obrázek: GETTY)

Kepler-62e a Kepler-62f

Toto naznačuje, že vodní světy mají způsob, jak recyklovat uhlík mezi atmosférou a oceány. Díky tomu mohou udržovat stabilní podmínky pro veškerý život.

Dvě takové vodní planety byly objeveny silným kosmickým teleskopem NASA v dubnu 2013. Tyto vodní exoplanety dostaly přezdívky Kepler-62e a Kepler-62f. V té době americká kosmická agentura propagovala obě planety jako dva z nejslibnějších cizích světů, kde by život snad mohl existovat.

Bill Borucki z Výzkumného centra NASA Ames (NASA Ames Research Center), řekl na tiskové konferenci:

„Podívejte se na náš vlastní oceán. Je naprosto plný života. Myslíme si, že ve skutečnosti mohl začít život zde. Život na těchto vodních světech se mohl dokonce vyvinout dále než k čistě vodním živočichům, jako jsou ryby. V našem oceánu máme ryby. A i létají, aby se dostaly z dosahu dravců. Takže bychom mohli zjistit, že se časem vyvinuly v ptáky.“

Podobné články

Napsat komentář