Velikonoční ostrov: Jsou sochy v ohrožení?

5080x 21. 03. 2018 1 čtenář

Před tisíci lety se objevila neznámá stará kultura na ostrově uprostřed obrovského oceánu. Tato civilizace postavila více než 1000 soch ‚Moai‘, z nichž mnohé byly přepraveny kilometry od lomů metodami, které stále vědci neodhalili. Velikonoční ostrov je nyní domovem téměř 900 soch Moai, které jsou průměrně 4 metry vysoké. Nejvýznamnější prominentní sochy jsou umístěny na pobřeží. Vědci varují, že tři hlavní sochy Moai – Tongariki, Anakena a Akahanga jsou vystaveny riziku, že budou vzrůstající hladinou moře narušeny.

Civilizace Velikonočního ostrova zanikla před staletími, ale jejich dědictví žije prostřednictvím množství soch, které zřetelně ukazují, jak byla kdysi mocná. Vědci věří, že ostrov byl obývaný v letech 300 – 400 n.l. Odborníci varují, že Velikonoční ostrov a jeho tajemná historie, zahalená do mnoha záhad, mohou brzy zmizet pod stoupající hladinou oceánu a stát se konečnou obětí změn klimatu.

Podle odborníků se již v posledních letech vlny oceánu začaly dotýkat desítek starobylých soch Moai, které byly strategicky umístěny na pobřeží před stovkami let. Ostrov čekají změny, protože vědci z OSN varují, že sochy by mohly být zaplaveny, neboť se očekává, že mořská hladina stoupne do roku 2100 nejméně o šest stop.

Záhadné sochy charakteristické pro Velikonoční ostrov byly údajně vytesány mezi roky 1100 až 1680. Vědci se obávají, že stoupající hladina moří bude ostrov erodovat a jeho archeologické poklady tak budou vystaveny velkému riziku. Nikdo přesně neví, jak se dávné kultuře podařilo transportovat mohutné sochy z lomů na jejich pozice. Ale tohle není jediné tajemství ostrova. Vědci stále netuší, proč během desetiletí poté, co ostrov znovu objevili Evropané, stále není jasné, jak byla každá socha systematicky dokončena, ani neví, jak byla populace ostrovů Rapa Nui zničena.

Tato znepokojující zpráva byla zdokumentována Nicholasem Caseyem, korespondentem The New York Times, a v andském regionu a Joshem Hanerem, fotografem časopisu Times, když cestovali přibližně 3600 kilometrů od pobřeží Chile, aby zjistili, jak oceán eroduje památky ostrova. „Cítíte, že jste v této situaci neschopní ochránit kosti svých vlastních předků,“ řekl Casey Camilo Rapu, předseda domorodé organizace, která kontroluje národní park Rapa Nui na ostrově. „Je to velmi bolestivé.

Archeologové si myslí, že stovky soch existujících na Velikonočním ostrově představují předky kultury, která je vytvořila. Předpokládají, že Polynésané objevili Velikonoční ostrov asi až před 1000 lety. Tento ostrov je považován za jeden z nejvzdálenějších ostrovů od kontinentu na povrchu planety. Ostrov patří Chile od kterého se však nachází zhruba 3500 kilometrů západně. Pěkná dlouhá cesta před tisíci lety, nemyslíte?

Velikonoční ostrov není jediným ohroženým ostrovem kvůli rostoucí hladině oceánu. Podle vědců mnoho dalších nízko položených ostrovů v Tichomoří pocítí dopady změn klimatu a rychlého nárůstu hladiny moře. Marshalovy ostrovy a korálové atoly Kiribati severně od Fidži jsou také na seznamu míst, která jsou ohrožena.

Podobné články

Napsat komentář