Velká pyramida a tzv. královská komora

67980x 27. 11. 2013 1 čtenář

Dobová fotografie dle oblečení někdy z období přelomu 19. a 20. století ukazuje stav tzv. královské komory ve Velké pyramidě (Giza, Egypt). Komentář k fotografii říká: Vyfotili jsme vstupní otvor do malé pasáže, kterou se vchází do královské komory. Abyste viděli jak je malá, stojí Grace blízko ní na západní straně. Vstup do severní větrací šachty můžeme vidět při levé ruce. Je třeba poznamenat, že horní hrana vstupu šachty je v souladu s horní hranou vstupu.

Všimněte si, že na fotografii to vypadá tak, jako kdyby stěna pyramidy byla naprosto hladká a z jednoho kusu. V současnosti byste na stěně viděli linie spár  kamenů. Jsou sice naprosto těsné, že tam opravdu nevložíte ani žiletku, ale jsou vidět. Dalším detailem jsou čmáranice typu: „Byl jsem zde! Fantomas.“ a cosi, co připomíná vodopád z nějaké kapaliny vytékající z tzv. ventilační šachty. Obojí tam dnes (10.2011) nenajdete.

 

Též stojí za zmínku fakt, že komora byla dle některých zdrojů umazaná něčím černým. Říká se, že to v komoře vypadalo jako po velké explozi. Tento nános špíny byl na počátku 20. století odstraněn v rámci rekonstrukce. Při té příležitosti bohužel zmizely i ony drobné detaily, které jsem zmínil: překrytí spár a výtok z šachet.

Pro zajímavost doplním, že podobný výtok z šachty najdete i v Červené pyramidě. Zatím jej ještě nikdo nevyčistil. Tamní šachta je po cca 5 cm uzavřená a v pyramidě je cítit zápach síry. Troufám si tedy tvrdit, že to co vytéká z šachty na fotografii, bude totéž, co ještě dnes můžeme vidět v Červené pyramidě.

Podobné články

6 komentářů k "Velká pyramida a tzv. královská komora"

 • Martin Horus Martin Horus napsal:

  Těžko říct, oblouková vteřina za tisíciletí / musí na to mít vliv vlastně vše co se v naší planetě děje např. zemětřesení atd. / to by jsme se dostali opravdu hodně hluboko do minulosti 7 200 000, ale proč ne . . jestli je to 10,5OO či 36.5OO nebo 7 200 000 př.n.l. . . díky precesi tu mohly pyramidy být už pěkně dávno.
  S, tvůj názor že, pyramidy jsou prostě “jen” postaveny s nejvyšší tehdy dosažitelnou přesností, mě opravdu rozesmál.

  Udělej mi radost a půjč si v knihovně knihu Elektrárna v Gíze od Christophera Dunna, zajímal by mě tvůj názor na technický aspekt stavitelů Velké Pyramidy popsaný autorem. Myslím, že budeš žasnout nad fakty.

  • S S napsal:

   Vliv má samozřejmě prakticky všechno. Podstatná je ale konkrétní velikost toho, jak se ten vliv projeví. Řada vlivů se také navzájem vyruší. A nás navíc zajímá jen výsledek.

   To, že Vás rozesmál názor můj na přesnost asi souvisí s faktem , že sice mluvíte o mikrometrové přesnosti, ale zároveň sám uvádíte čísla, jež se liší o víc než decimetr, aniž by Vám na tom připadalo něco divného. A navíc se Vaše udaje liší dokonce o metry od toho, co naměřili jiní badatelé.

   Knihu zkusím sehnat.

 • Martin Martin napsal:

  Velká pyramida je zcela jistě Velké téma a určitě jedno z největších.
  Dívejme se na odkaz stavitelů jejich očima.
  Účel Pyramid musel být jasný a zřejmý.
  Otázkou zůstává….Proč…Proč je postavili? Dokonalé veledílo na setiny milimetru přesné.
  I když mám na smysl a účel některých Pyramid svůj názor, nedávno mě moc potěšila kniha The Giza Power Plant / český název Elektrárna v Gíze :-) /uznávaného specialisty v oboru stavebního, strojního, leteckého i laserové technologie Christophera Dunna.
  On ve své knize z logického pohledu a faktických důkazů, absolutně logicky obrací všechny dosud vyřčené teze tradičních egyptologů o vybudování i smyslu Velké Pyramidy.
  Tuto knihu všem vřele doporučuji, je k půjčení i v knihovně.

  Ještě trocha faktu…popřemýšlejte se mnou…
  Velká pyramida má odchylku od osy „asi v rozmezí“ 2-3 stupně. Není to přesně, v Gíze jsem v součas. nebyl.
  Logicky vzato by v době stavby měla být zaměřena přesně.
  Když uvážím, že důvod současného odklonu od osy je kontinentální posun tkz.drift. Dalo by se docela dobře spočítat, kdy byla tedy postavena..co říkáte?

  • Sueneé napsal:

   Odchylkou od osy – myslíš jako odchylka středové osy jehlanu o proti kolmici na tečnu k ovodu Země?
   Máme někde informaci, jakou průměrnou rychlostí drift probíhá? Určitě je to zajímavý nápad. Docela rád bych věděl, kolik by to vyšlo a porovnat to s jinými odhady třeba A. Westa.

   • Martin Horus Martin Horus napsal:

    Myslím orientací k světovým stranám.
    Dle měření se odchylují severojižní strany o 2´ 28´´ a západovýchodní o 5´ 30´´ a 2´30´´
    a magnetického, který se liší cca o 3´

    Dle přesných výpočtů Badatelů Robert Bauvala a Graham Hancocka kteří upozorňují na zajímavou korelaci mezi oblohou a stavbami v Gíze, která nastala v dobách okolo r. 10 500 př.n.l.
    Souhvězdí Lva bylo za jarní rovnodennosti domem Slunce.
    Před úsvitem je nad východním obzorem nebeský Lev.
    Sfinga se lvím tělem tak hleděla přímo na souhvězdí Lva, svůj nebeský protějšek.
    Přesně po její pravici, nad jižním obzorem, kulminovaly hvězdy pásu Oriona ve své nejnižší poloze za posledních 13 000 let.
    Okolo r. 10 500 př.n.l. se Orion nacházel, při svém 26 000 let trvajícím cyklu, ve svém nejnižším postavení na obloze.
    A právě díky tomuto cyklu se hvězdy Orionova pásu dostaly v období okolo r. 10 500 př.n.l. při své kulminaci nad jižním obzorem, do postavení co nejvíce odpovídajícímu rozmístění pyramid v Gíze.

    Což úplně odpovídá době rozmezí Ptaha a Thovta a jeho poselství. citace : Co jest dole, jest jako to, co jest nahoře a co jest nahoře, jest jako to, co jest dole, aby učiněny byly zázraky jediné věci. /resp. jak na zemi, tak i na nebi /

    Kdyby se dalo spočítat o kolik stupňů kontinentální drift posunul Afriku a zapadalo by to do doby 10 500 př.n.l. byla by to už druhá logická indície.

    • S S napsal:

     Afrika se posouvá rychlostí přibližně 3 cm za rok směrem na severovýchod. To by mělo být necelá oblouková vteřina za tisíciletí.

     Pro jistotu zkontrolujte výpočet:

     a) 3 cm za rok je 30 metrů za 1000 let
     b) Námořní míle, což je zhruba oblouková minuta na rovníku, má 1852 metrů.
     c) na úrovni Egypta je ale rovnoběžka kratší – 1852*cos(30°)=1604 m
     d) západo-východní oblouková vteřina je tedy v Egyptě dlouhá 1604/60 = 27 m
     e) východní složka pohybu je 1/odmocnina(2)* 30 m = 21 m/1000let
     f) 21/27 = 0.8 – což by měl být v obloukových vteřinách úhel, o něž se z Egypta stočí severní směr za 1000 let směrem na západ.
     g) výpočty jsou přibližné, kdyžtak opravte.
     h) nezapočítávám pro jednoduchost pohyb severního pólu, který se vlivem počasí, vulkánů, Měsíce a zalednění také pohybuje vůči kontinentům o desítky metrů (tenhle pohyb má ale snahu být cyklický)

     Bohužel jste neuvedl, kterým směrem jsou otočeny stěny pyramid – jestli na západ nebo na východ.

     Pokud výše uvedené údaje stačí, zkuste vypočítat, kdy byly podle Vašich předpokladů pyramidy postaveny.

     —–
     Můj osobní názor je, že zhruba 1-2 obloukové minuty je maximální hranice přesnosti, s níž lze starověkými metodami určovat úhly. Prakticky to bude o něco větší rozptyl. Takže pyramidy jsou prostě „jen“ postaveny s nejvyšší tehdy dosažitelnou přesností.

Napsat komentář