Vesmír - to je nádherná hra barev a stínů

10191x 22. 08. 2019 1 čtenář

Vesmír je úžasné místo a níže můžete vidět fotografie, které to dokazují.

Malý meteor v Mléčné dráze

Vidíte malý meteor v Mléčné dráze? Fotograf Tony Corso byl ve státě Washington velmi překvapen, když si na snímku našel malou stopu meteoru. Hledejte krátký pruh na pravém okraji Mléčné dráhy. Meteor byl pravděpodobně součástí meteorických sprch Sothern Delta Aquarid nebo Alpha Capricornids, které vrcholily v červenci.

Fotografie Mléčná dráha

Temná propast

Zde vidíte snímek z  Hubbleova kosmického dalekohledu. Útvar na snímku vypadá jak světelná medůza, ve skutečnosti se jedná o planetární mlhovinu NGC 2022. Nejspíše se jedná o plyn ze zanikající červené obří hvězdy. Když hvězda mizí, její jádro se změnšuje a ona vydává ultrafialové záření, které osvětluje její plynnou skořápku.

Mlhovina

„Diamantový prsten“ nad Argentinou

V tomto snímku slunce zapadá za horami And. Měsíc se kříží přímo před sluncem a vytváří tak efekt ,,diamantového prstenu“ na večerní obloze. Vše bylo zachyceno v Argentině. Přibližně 11 stupňů nad obzorem tak nastalo spojení, které bylo viditelné pohým okem. Vytvořilo spojení se Zemí tak blízko obzoru.

Diamantový prsten v Argentině

Andromeda a Perseidy

Na tomto snímku můžete vidět dva meteory, které se pohybují po obloze poblíž galaxie Andromeda (nejbližší galaktický soused Mléčné dráhy). Snímek byl zachycen během vrcholu meteorické sprchy Perseid. Na snímku je také vidět malá galaxie Messrom 110 Andromedy, která se na snímku jeví jako rozmazaná hvězda (vlevo od jasného jádra).

Andromeda a Perseidy

Oheň a ohnivé koule nad Makedonií

Na snímku vidíme několik jasných Perseid poblíž požáru v Makedonii. Ve středu je vidět galaxie se čtyřmi jasnými meteory a v dálce je vidět jeden menší meteor.

Oheň a ohnivé koule nad Makedonií

Mléčná dráha nad VISTA

Oblouk galaxie Mléčné dráhy se třpytí nad Evropskou jižní observatoří pro astronomii na paranalské observatoři v Chile. Na snímku je vidět i obří dalekohled na vrcholku hory.

Mléčná dráha nad VISTA

„Racek“ ve vesmíru

Oblak prachu a plynu ve tvaru ptáka letí vesmírem asi 3400 světelných let od Země. Je známá jako Mlhovina Racek nebo Sharpless 2-296.

Racek

Mlhovina kočičí tlapky

Mlhovina kočičí tlapky, neboli NGC 6334. Kosmický mrak prachu a plynu se třemi odlišnými rysy ve tvaru „fazolí“.

Mlhovina kočičí tlapky

Teleskop NASA

Během zkoušky nového kosmického dalekohledu vytvořil technik tuto fotografii obrovského zrcadla dalekohledu z menšího zrcadla. Pokud se podíváte pozorně, můžete vidět sekundární zrcadlo odrážející se od zlatých panelů, které tvoří primární zrcadlo dalekohledu.

Teleskop NASA

Hrana spirální galaxie

To, co vypadá jako dlouhý úzký úsek hvězd je ve skutečnosti spirální galaxie stejně jako Mléčná dráha. Z naší pozice vidíme jen okraj této galaxie. Tato galaxie se nachází 45 milionů světlených let od Země v souhvězdí Leo Minor.

Hrana spirální galaxie

Podobné články

Napsat komentář