Vesmírné paprsky odhalily novou komoru Velké Pyramidy v Egyptě

4805x 11. 11. 2017 1 čtenář

Kosmické paprsky možná právě odhalily skrytou komoru uvnitř nejslavnější Egyptské pyramidy.

Mezinárodní tým pod vedením Kunihiro Morishima na univerzitě Nagoya v Japonsku použil mionů (mion – z řeckého písmene „mí“, kterým je označován, anglicky muon), vysoko-energetických částic vzniklých kolizí kosmických paprsků s naší atmosférou, k prozkoumání vnitřku Egyptské Velké pyramidy aniž by pohnul jediným kamenem.

Miony mohou proniknout hluboko do kamene a jsou absorbovány různou měrou, závisející na hustotě kamene, se kterým se setkají. Umístěním mionových detektorů uvnitř a okolo pyramidy mohl tým vidět, jakým množstvím materiálu paprsky pronikly.

„Když je zde více hmoty, pronikne k detektorům méně mionů “, říká Christopher Morris z Los Alamoské Národní Laboratoře, který užívá podobné techniky k vytvoření obrazu vnitřní struktury jaderných reaktorů. „Když je zde hmoty méně, k detektorům pronikne více mionů.“

Sledováním hodnot mionů, které dorazily do různých míst v pyramidě a úhlu pod kterým cestují, dokáže Morishima a jeho tým zmapovat dutiny uvnitř starověké konstrukce.

Tento způsob prozkoumávání – mionová  radiografie – je perfektní pro citlivá historická místa, protože užívá přirozeně se vyskytující záření a nezpůsobuje stavbám žádné poškození.

 

Tajemná jeskyně

Tým zmapoval 3 známé komory v pyramidě – Podzemní, Královninu a Královu – spolu s propojujícími koridory. Zaznamenal nové velké „prázdné místo“ nad Velkou Galerií, která spojuje Královninu a Královu Komoru. Toto nové „prázdné místo“ je přibližně stejného objemu jako Velká Galerie. Tým věří, že je to další „nadrozměrný“ tunel rozměry podobný Velké Galerii, který je nejméně 30 metrů dlouhý.

Tým užil 3 různých mionových detektorů, počínaje nukleovou emulzní fólií v Královnině komnatě. Tak jako film do fotoaparátu je vystaven světlu, aby vytvořil fotografii, tak i tato emulzní fólie reaguje s miony a zaznamená jejich dráhu.

Jakmile jejich počáteční průzkum indikoval možnou dutinu, potvrdili ji umístěním nástroje, který emituje při kontaktu s miony uvnitř pyramidy záblesky světla. Vně pyramidy užili také detektorů, které zaznamenávají miony nepřímo – tedy pomocí ionizace plynu uvnitř přístroje vysoko-energetickými částicemi. Během několika měsíců zaznamenávání drah mionů, všechny 3 metody potvrdily dutinu na totožné pozici.

„Je to nádherné“, řekl Morris, dlouhá doba expozice zvyšuje robustnost výsledků. „To, co oni viděli, je téměř definitivní“ řekl, i když to bude vyžadovat vrtání a kamery k určení, zda je dutina záměrně vystavěnou komorou, či jen prázdnou dutinou vytvořenou dávno zapomenutým kolapsem.

Tým vedený Luisem Alvarezem zkoušel využit mionovou radiografii ke zmapování pyramid už v roce 1970 (článek zde) , ale tehdejší technikou ještě nebyl schopen zaznamenat nová „prázdná místa“. Pokud se objev potvrdí, půjde o první nově objevenou komoru ve velké pyramidě za více jak sto let.

„Přál bych si tam být, když poprvé prostrčí tyčku s kamerou skrz vyvrtanou díru“ připustil Morris. „Ne každý den objevíme novou komoru v pyramidě.“

Podobné články

Napsat komentář