Vitamín B6 pomáhá lidem připomenout si sny

6034x 14. 11. 2019 1 čtenář

Nový výzkum v University of Adelaide zjistil, že užívání vitamínu B6 by mohlo lidem pomoci připomenout si své sny. Studie o percepčních a motorických dovednostech zahrnovala 100 účastníků z celého Austrálie užívajících denně vysoké dávky doplňků vitaminu B6 před spaním po dobu pěti.

Zkušenosti účastníků, kteří užívali vitamín B6

Randomizovaná (náhodně vybraná – pozn.překl), placebem kontrolovaná studie zaznamenávala účastníky, kteří užívali 240 mg vitaminu B6 bezprostředně před spaním. Před přijetím doplňků si mnozí z účastníků zřídka své sny pamatovali, ale na konci studie oznámili výrazné zlepšení.

Takové jsou jejich názory:

„Zdá se, že když šlo o čas, mé sny byly jasnější a jasnější. Také bylo snazší si je pamatovat.“

„Moje sny byly více skutečné, nemohl jsem se dočkat, až půjdu spát a snít!“

Autor výzkumu Dr. Denholm Aspy z psychologického oddělení univerzity říká:

„Naše výsledky ukazují, že užívání vitamínu B6 zlepšilo schopnost lidí vyvolat si sny. Zlepšení jsme zjistili ve srovnání s lidmi, kteří užívali placebo. Vitamín B6 neovlivnil živost, bizarnost nebo barvu jejich snů, a neovlivnil jiné aspekty jejich spánkových vzorů. Je to poprvé, kdy byla provedena studie vlivů vitamínu B6 a dalších vitamínů B na sny u takto velké a rozmanité skupiny lidí.“

Dr. Aspy říká:

„Průměrný člověk stráví snění kolem šesti let svého života. Pokud se nám podaří dosáhnout jasnosti a kontroly nad svými sny, můžeme následně produktivity našeho snění využít. Lucidní snění, kde víte, že sníte, zatímco se sen stále děje, má mnoho potenciálních výhod. Lucidní sny je možné použít pro překonání nočních můr, léčbu  fóbií, kreativní řešení problémů, zdokonalení motorických dovedností a dokonce jako pomoc při rehabilitaci fyzického úrazu.

Chcete-li mít jasné sny, je velmi důležité se nejdříve naučit si sny pravidelně zapamatovat. Tato studie naznačuje, že vitamín B6 může být jedním ze způsobů, kterým může lidem s touto dovedností pomoci. Vitamín B6 se přirozeně vyskytuje v různých potravinách – celozrnné obiloviny, luštěniny, ovoce (banán, avokádo), zelenina ( špenát a brambor), taky mléko, sýry, vejce, červené maso, játra a ryby.“

Pamatujete si své sny?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

Podobné články

Napsat komentář