Volná energie: Může být rok 2015 zlomovým pro studenou fúzi?

616209x 15. 02. 2015 1 čtenář

Ruský vědec profesor Parkhomov tvrdí, že replikoval E-Cat. Parkhomov publikoval zcela otevřený výzkum. Jiný vědci závodí ve snaze replikovat a rozšířit tuto práci.

Profesor Alexander Parkhornov z Moskevské Lomonosovské státní univerzity publikoval zprávu o úspěšném replikování E-Cat na základě dostupných informací. Zpráva je v ruštině. Je k dispozici i překlad do angličtiny: Parkhomov English. Též je k dispozici video v ruštině z pokusu:

Výsledky Parkhomova jsou relativně skromné. Energetický výkon jeho vlastního zařízení E-Cat dosáhlo 2,74krát vyšší výkon než-li byl na vstupu.

Web E-Cat World prezentoval práci Memorial Project od Martina Fleschmanna, Briana Aherna a Jacka Colea, jako příklad snahy navázat na práci Parkhomova. Ten plánuje další pokus, který je ve fázi příprav.

Pokud se prokáže, že se výsledky lze důsledně zopakovat, a že úroveň zisku energie je za hranicemi chemických reakcí, pak by rok 2015 mohl být rokem, kdy konečně studená fúze (LENR) se stane veřejně dostupnou pro celý svět.

Vizualizace vytvořeného reaktoru

Vizualizace vytvořeného reaktoru

Experimenty s analogickým Rossiho vysokoteplotním termálním generátorem naplněným niklem a lithium-aluminiovým-hydridem ukázaly, že při teplotách 110°C a vyšších byla výsledná energie větší než-li spotřebovaná.

Rektor v chodu

Rektor v chodu

Úroveň ionizované záření v průběhu testování reaktoru není viditelně větší, než-li záření pozadí. Hustota toku neutronů není vyšší než 0,2 neutronů/cm2s.

E-Cat v Ruské verzi

E-Cat v Ruské verzi

Jako studená fúze bývá označován jeden specifický způsob provedení jaderné fúze, který v roce 1989 popsali Martin Fleischmann a Stanley Pons.

Někdy se pojmem studená fúze označuje jakýkoliv způsob dosažení jaderné fúze bez použití vysokých teplot.

E-Cat: graf průběhu experimentu

E-Cat: graf průběhu experimentu

E-Cat: hodnoty experimentu

E-Cat: hodnoty experimentu

V roce 1989 Fleischmann a Pons publikovali článek, kde deklarovali že se jim podařilo provést fúzi za běžných teplot pomocí elektrolýzy těžké vody. Tato zpráva vyvolala obrovský mediální rozruch a mnoho laboratoří se snažilo jejich pokusy zopakovat, některé z nich dokonce pozorování jevu potvrdily. Jiné zase se snažily prokázat opak.

Existují případy, kdy bylo s výsledky měření záměrně manipulováno tak, aby výsledné měření bylo proti funkci studené fúze. Je zde vyvíjen velký tlak na vědce (ať už jednotlivce nebo celé týmy), kteří by chtěli prezentovat pozitivní výsledky. Ukazuje se, že termojaderná fúze je velký business s velkými rozpočty, které by s příchodem a jednoznačným prokázáním studené fúze přestaly dávat smysl. Mnozí vědci se obávají o svoji reputaci, pokud by se připustilo, že všechno je jinak…

Podobné články

6 komentářů k "Volná energie: Může být rok 2015 zlomovým pro studenou fúzi?"

 • Looper napsal:

  DRUHÉ VIDEO JE PLNÉ PODPRAHOVÝCH SDĚLENÍ – PROČ ?????????

 • Rava napsal:

  Co vůbec spekulujete nad takovou blbostí? je to jen hoax. E-Cat je starý známý podvod, jeho autor Rossi je defraudant a podvodník. Kdomá pochybnosti, a´t si dohledá, co byla jeho firma PetrolDragon a za co byl Rossi vězněn.

 • S. S. napsal:

  Bylo by to sice moc krásné, ale při podrobnějším prozkoumání to není moc přesvědčivé.

  To měření bude třeba udělat znovu a trochu pečlivěji.
  Principielně je návrh měření (využít pro měření skupenského tepla vody) správný.
  Autor tam ale používá řadu „bulharských konstant“, které mohou výsledek dost ovlivnit (udává například asi o 15% menší účinnost transformace než jiné zdoje, tepelné ztráty kalorimetru nejsou důkladně změřeny, množství vody je měřeno velice nepřesně).

  Pochybnost o fungování reaktoru vzbuzuje i koncová část publikovaného grafu:
  Po vypnutí proudu začne teplota prudce klesat. Ale proč?
  Vždyť v té době by ten proud měl zajišťovat už jen menšinu dodávaného výkonu a reaktor by měl fungovat víceméně sám.
  Křivka ale odpovídá tomu, že jejiným zdrojem tepla byl po celou dobu jen přiváděný proud.

  V obecné rovině mi připadá dost amatérský (tak na úrovni střední školy) i zveřejněný protokol. To budí pochybnosti, protoře v minulosti publikoval ten pán řadu článků s mnohem vyšším standardem. Proč tohle tak odbyl?

  • OKO OKO napsal:

   Výsledkem fůze by mel být těžší prvek než byl na vstupu. Dostatečným důkazem, že fůze proběhla, by tedy měla být detekce onoho výsledného produktu – prvku, který nebyl na vstupu. Nebo ne?

   • S. S. napsal:

    V tom videu je vidět laboratoř, vybavená zhruba na úrovni středoškolského kabinety fyziky.
    Obávám se, že hmotnostní spektrometr tam nemá k dispozici.

    Zkoušel tam použít Geigera, ale ten mu stejně asi byl na nic, pokud chtěl detekovat neutrony v malém množství (neutrony neionizují plyn ve detektoru, takže je Geiger jednoduchým způsobem nezměří).

    Nejprůkaznější by skutečně měla být energie. Jenže údaje, které ve svých výpočtech odhaduje, jsou podobně velké, jako to, co chhce změřit. Takže to měření při jím popsané metodice není podle mne nijak průkazné. Konec grafu navíc vypadá spíš na elektrická kamínka, než na nějak fungující reaktor.

 • to je jedno napsal:

  Co na to napsat? Patrně to opět neprojde. Takový objev není v zájmu Ruských ropných magnátů a státu.

Napsat komentář