Vývoj tance od doby kamenné přes klasické po intuitivní

11535x 29. 04. 2019 1 čtenář

Od prvních okamžiků známé lidské historie tanec doprovázel starověké rituály, duchovní shromáždění a společenské události. Jako vedení transu, duchovní síly, potěšení, výrazu, výkonu a interakce se tanec vnesl do naší kultury od nejranějších okamžiků naší existence. Tento den, 29.04., slavíme mezinárodní den tance…

Tanec a jeho historie

Od chvíle, kdy se první africké kmeny zakryly do barev až do momentu, kdy hudba a tanec se šířily ve všech čtyřech koutech světa. Tanec zůstává bezpochyby jednou z nejvýraznějších forem komunikace, kterou známe.

Nejstarší důkaz o existenci tance pochází z 9000 let starých jeskynních maleb, které byly nalezeny v Indii. Zobrazují různé scény lovu, porodu, náboženských obřadů, pohřbů a především komunálního slavení a tance. Protože tanec sám nemůže opustit jasně identifikovatelné archeologické artefakty, vědec hledal sekundární stopy -psané slovo, kamenné řezby, malby a podobné artefakty.

Období, kdy se tanec rozšířil, lze vysledovat až do třetího tisíciletí př.n.l.. V té době začal být tanec u Egypťanů nedílnou součástí náboženských obřadů. Soudě podle mnoha obrazů z hrobek, egyptští kněží používali hudební nástroje a tanečníky k napodobování důležitých událostí – příběhů bohů a kosmických vzorů pohybujících se hvězd a slunce.

Tato tradice pokračovala ve starověkém Řecku, kde tanec byl používán velmi pravidelně a otevřeně k veřejnosti (který nakonec přinesl narození slavného řeckého divadla v 6. století př.n.l.). Starověké malby z 1. tisíciletí jasně hovoří o mnoha tanečních rituálech v řecké kultuře, zejména o velkolepých tanečních vystoupeních před zahájením původních olympijských her.

Tanec začal být součástí rituálů

Jak čas plynul, mnoho jiných náboženství používalo tanec jako součást rituálů – například hindský tanec Bharata Nhatyam, který se tančí ještě dnes.

Samozřejmě ne všechny tance v těchto dávných dobách byly určeny pro náboženské účely. Obyčejní lidé používali tanec na oslavu, zábavu, svádění a navazovali tím na lepší náladu.

Mezi významnou událost patří i roční oslava na počest řeckého boha vína Dionysa (a později římského boha Bacchus). Oslava zahrnovala tanec a pití na několik dní. 1400 let před Kristem stará egyptská malba ukázala skupinu nesčetně oblečených dívek, které tančily pro bohatý mužský dav, podporovaný několika hudebníky. Tento druh zábavy pokračoval, až do středověkých časů a počátku renesance, kdy se stal balet nedílnou součástí bohaté třídy.

Evropské tance

Evropské tance před začátkem renesance nebyly široce zdokumentovány. Dnes existuje jen několik izolovaných fragmentů jejich existence. Nejzákladnější tanec ve tvaru řetězu praktikovaný prostými občany byl nejrozšířenější napříč Evropou, ale příchod renesance a nových forem hudby přinesl v módě mnoho dalších stylů.

Renesanční tance ze Španělska, Francie a Itálie byly brzy překonány barokními tanci, které se staly populárními ve francouzských a anglických dvorech.

Po konci francouzské revoluce se objevuje mnoho nových typů tanců se zaměřením na méně restriktivní oblečení pro ženy a sklon k hopsání a skákání. Tyto tance se v roce 1844 brzy staly ještě energičtější, a to začátkem tzv. Mezinárodní polky craze, která nám také přinesla první vzhled slavného valčíku.

Po krátkém časovém období, kdy skvělí taneční mistři vytvořili vlnu složitých tanců, začala éra moderního tance, kariéra slavných tanečních sálů Vernon a Irene Castle. Po počátcích 20. století bylo vynalezeno mnoho moderních tanců (Foxtrot, One-Step, Tango, Charleston, Swing, Postmodern, Hip-hop, breakdance a další). Rozšíření muzikálu přineslo tyto tance do celosvětové popularity.

Intuitivní tanec

Poslední dobou máme možnost se vracet zpět ke kořenům, když setkáváme s koncepcem tzv. intuitivních tanců. Intuitivní tanec je způsob fyzické a duševní terapie. Tento tanec umožňuje naslouchat vnitřnímu volání a díky svobodnému pohybu nacházíme způsob, jak dosáhnout rovnováhy fyzického, energetického i emocionálního těla. Prostřednictvím intuice a smyslů zkoumáme vjemy, které se během tance vynoří. Vjemy ejen na fyzické, ale především na duševní úrovni, a které se následně propojí v jeden celek na úrovni vnímání – mysli, těla, emocí, představivosti i duše.

Intuitivní tanec také nabízí Ta Ura – kalendář jednotlivých míst a akcí najdete zde: http://intuitivnitanec.cz/

Ta Ura

Podobné články

Napsat komentář