Záhada obří kamenné hlavy v Guatemale

15696x 27. 03. 2016 1 čtenář

Před půlstoletím byla objevena, hluboko v tropických lesích Guatemaly, gigantická kamenná hlava. Tvář, obrácená k nebi, s velkýma očima, úzkými rty a výrazným nosem. Je zvláštní, že se jedná o obličej europoidního typu, který se nepodobá žádnému národu z předkolumbovské Ameriky. Objev rychle upoutal pozornost, stejně tak rychle ale zmizel v zapomění.

Poprvé o tajemné kamenné hlavě promluvil Oscar Rafael Padilla Lara, doktor filosofie, advokát a notář, který obdržel fotografii hlavy v roce 1987. Snímek byl pořízen v 50. letech majitelem pozemku, na kterém se monolit nachází, „kdesi v džunglích Guatemaly“.

V bulletinu „Starověká nebesa“ vyšel nevelký článek s fotografií, který si přečetl známý badatel a spisovatel David Hatcher Childress. Vyhledal doktora Padillu a dozvěděl se, že zná majitele pozemku, kde se nachází kamenná hlav, jedná se o rodinu  Bienerů, a že socha je asi 10 kilometrů od vesničky La Democracia na jihu Guatemaly.

Doktor Padilla mu ještě pověděl, jak byl zoufalý, když se tam vydal a uviděl, že hlava je téměř úplně zničená.

„Zhruba před deseti lety ji poškodili povstalci, udělali si z ní terč. Dozvěděli jsme se o objevu příliš pozdě. Obličej byl hodně znetvořen, jako Sfinga v Egyptě, které Turci ustřelili nos, dokonce ještě více“, řekl.

Oči, nos i rty nadobro zmizely. Podle Padilly byla výška hlavy 4 – 6 metrů. Později se tam, kvůli bojům mezi vládními vojsky a povstalci v této oblasti, již vrátit nemohl.

Po zprávě o poničení hlavy na ni bylo rychle zapomenuto, znovu ale došla pozornosti po natočení filmu „Mayská odhalení: 2012 a dále“   (pozn.překl.: dokumentární Revelations of the Mayans: 2012 and Beyond), kde byla fotografie použita jako důkaz o kontaktech mimozemšťanů se starověkými civilizacemi.

Režisér filmu uveřejnil článek guatemalského archeologa Héctora E. Majii, který napsal: „Potvrzuji, že socha nemá rysy ani mayského, aztéckého, olméckého a ani žádného jiného národa předkolumbovských kultur, byla vytvořena civilizací na vyšší úrovni, než je lidská“.

Tento článek však vyvolal u skepticky naladěného auditoria opačný účinek, mnozí se domnívali, že se jedná pouze o reklamní trik. A dokonce pochybovali o pravosti fotografie.

Známky toho, že by se mohlo jednat o podvrh, však žádné nejsou. Pokud obří hlava opravdu existovala, pak zůstává nejasné, kdo ji vytvořil a proč.

V oblasti, kde byla nalezena, byly již objeveny i jiné kamenné hlavy, hledící k nebi. Ty byly vytesány civilizací Olméků, která dosáhla svého rozkvětu v období mezi 1400 – 400 př.n.l. Olmékové žili Olmécké hlavy jsou zcela jinéna pobřeží Mexického zálivu, jejich umělecká díla byla ale objevená na místech, vzdálených až stovky kilometrů od míst jejich bydlišť.

Hlava, zobrazená na naší fotografii, není v žádném případě podobná těm olméckým. Philip Coppens, belgický spisovatel, rozhlasový a televizní publicista v oblasti alternativní historie, předložil verze, že je buď hlava anomálií z dob Olméků, anebo je artefaktem jiné a neznámé kultury před nimi nebo po nich.

Vědci se také dohadují o tom, zda se jedná pouze o hlavu, případně je ještě pod zemí tělo tak, jako u soch na Velikonočním ostrově a zda je nález nějakým způsobem spojen i s dalšími stavbami a sochami v regionu. Abychom se mohli o této záhadné plastice dozvědět pravdu, je nutný další průzkum.

Podobné články

Jeden komentář k "Záhada obří kamenné hlavy v Guatemale"

Napsat komentář