«« »»

Záhada v Baltském moři

Záhadná anomálie, která se nachází v Baltském moři, je veliká přibližně 60 metrů v průměru a vypadá jako z jednolitého kusu skály. Byla nalezena na dně Baltského moře Peterem Lindebergem, Dennisem Asbergem a jejich švédským potápěčským týmem.

Objev byl učiněn 19.08.2011 byl uskutečněn švédským týmem Ocean X Team během potápění v Baltském moři mezi Švédském a Finskem, když hledali staré ztroskotané lodě.

Skupina sama sebe popsala jako hledače pokladů a sběratele, kteří se specializují na podvodní vyhledávání potopených starožitných alkoholických nápojů a historických artefaktů.

Podle vyjádření týmu Ocean X , to vypadá tak, že formace je z tvrdého granitu, je kruhová, tlustá místy 3 až 4 metry a v průměru má přibližně 60 metrů. Stojí na něčem, co by se dalo popsat jako 8 metrů vysoký podstavec (pilíř) a nachází se v hloubce od 85 do 90 metrů pod hladinou moře. Nachází se zde nedaleko ještě jeden menší objekt. Ten se nachází na konci něčeho, co by se dalo popsat jako 300 metrů dlouhá ranvej.

Tým zveřejnil na svých webových stránkách další podrobné snímky ze sonaru a devět dalších podrobných záznamů ze sonaru na YouTube, na kterých je vidět 90° pohled, ze kterého jsou patrné další vlastnosti objektu.

Na své druhé expedici oznámili, že našli něco jako schodiště a kruhovou černou díru, která vede přímo do struktury.
Ocean X Team získal též vzorky kamene pro další analýzu. Podle vyjádření Volkera Brücherta, profesora geologie na Stockholmské universitě, jsou vzorky kamene z objektu kusy černého vulkanického kamene, které zde byly uloženy v době ledové.

Dr. Steve Weirner, ředitel  Kimmelova centra pro Archeologické vědy při Weizmannově institutu, provedl laboratorní testy s využitím infračervené spektroskopie, podle které to vypadá, že místo, které kruhové bylo objeveno potápěči je vytvořeno z limonitu a geotitu. Podle mínění Dr. Weinera je velmi zvláštní a nezvyklé najít tyto materiály ve formaci jako je tahle.

Je toho názoru, že takové materiály by se spíš měli nacházet v moderních konstrukcích – novodobějších stavbách. Kromě toho, infračervená spektroskopie ukázala, že kus skály z tohoto objektu vykazuje vlastnosti vyhořelého organického materiálu.


Závěrem trochu sci-fi

Z různých pramenů víme, že některé mimozemské technologie fungují na principu organicích materiálů. Koneckonců i my dnes experimentujeme s možností nechat vyrůst stroje z biologického materiálu. Mohlo by tedy jít o artefakt nějakého stroje (lodi?), který v dávných dobách havaroval a před pádem na současné místo shořel a následně působením velkých tlaků pod vodní hladinou se proměnil na kámen? (Podobný efekt jako, když vznikalo uhlí.)

Bezesporu hodně zajímavá je poznámka o černé díře vedoucí do útrob objektu. Její průzkum by mohl mnohé naznačit.

One Response to Záhada v Baltském moři

  1. S napsal:

    Jen mně tak napadlo: nemohla tam ztroskotat nějaká podobná loď, jako byl třeba křižník Novgorod? (http://forum.valka.cz/files/battleship_novgorod_100.jpg) Vím, sice, že konkrétně tahle loď sloužila v Černém moři, ale nebyla to zdaleka jediná existující loď kruhového tvaru.

    Další možností je shora seříznutý ledovcový balvan.

    Z článku ale není moc jasný materiál. Byl to limonit a geotit (což jsou celkem čisté oxidy železa) nebo granit (pak je materiálem kámen s minimem železa)?

    Ani jeden výše uvedený nerost neobsahuje významné množství uhlíku. Teorie o organickém materiálu proto vypadá nepravděpodobně.

Napsat komentář