Záhadný lidský druh žil v Tibetě před 40 tisíci lety

5193x 13. 12. 2018 1 čtenář

Vědci zjistili, že dlouho před moderními lidmi žil na Tibetské náhorní plošině tajemný lidský druh. Nejenže to dokazuje, že lidé žili na Tibetské náhorní plošině o desítky tisíc let dříve, než jak se dnes domníváme, ale také to znamená, že první lidé, kteří se vypořádali s extrémně drsným prostředím, nebyli moderní lidé, ale Denisované.

Denisované

Denisované byli starověcí lidé, kteří žili v oblastech Sibiře a migrovali až do jihovýchodní Asie. Připisuje se jim vytvoření propracovanývh nástrojů, zbraní, a dokonce i šperků.

Konvenční učenci zastávali názor, že lidé migrovali na Tibetskou náhorní plošinu až poměrně nedávno, asi před 12 000 lety. Trvale se zde prý usídlili až někdy před 3 600 lety. Ale archeologické naleziště Nwya Devu nás donutilo přehodnotit časovou osu obydlení Tibetské náhorní plošiny.

Archeologické naleziště, které se nachází v nadmořské výšce 4 600 metrů nad mořem, poskytlo odborníkům tisíce kamenných nástrojů včetně nožů, a dokonce i organických pozůstatků. Vědci na základě vzorků půdy stanovili, že stáří těch nejstarších nástrojů objevených na nalezišti spadá do rozmezí mezi 40 000 a 30 000 lety.

Doktor John Olsen, vědec Arizonské univerzity v Tucsonu řekl:

„Víme, že Denisované opustili svou domovinu v Altajských horách na jižní Sibiři a nakonec se dostali až do Melanésie (ostrovy severovýchodně od Austrálie). Vzali s sebou svůj charakteristický genom. Jedna logická trasa pro takovouto migraci mohla zahrnovat přechod nahoru po a přes Tibetskou náhorní plošinu.“

Archeologické naleziště Nwya Devu je již dlouhou dobu odkrýváno odborníky a je známé pro velké množství artefaktů.

Záhadný kus DNA

A důkaz o přítomnosti Denisovanů asi před 40 000 lety na Tibetské náhorní plošině nalezneme i v moderních Tibeťanech.

Podle vědců nese většina Tibeťanů v genomu neobvyklý kus DNA. Ten v sobě nese známky křížení mezi Homo sapiens a členy Denisovanů. Tento kus „vzácné“ DNA se považuje za zodpovědný za to, že jsou původní obyvatelé regionu schopni vyrovnat se s omezeným přísunem kyslíku, který je v takovýchto extrémních výškách.

Výzkum byl publikován v časopise Journal of Science.

Podobné články

Napsat komentář