Zahi Hawass přichází z překvapujícím prohlášením

27169x 11. 06. 2013 1 čtenář

Bývalý Egyptský šéf archeologie Zahi Hawass prohlásil: „Velká pyramida skrývá tajnou faraonskou komoru a poklady.“.

Po té co byl, známý a kontroverzní bývalý generální tajemník Nejvyšší rady pro památky Egypta (SCA) Zahi Hawass, propuštěn v důsledku politických převratů v Egyptě, nyní se snaží ohlásit svůj návrat.

Ač toto není nijak oficiálně potvrzeno, Hawass řekl, že on byl vždy pevně přesvědčen, že Údolí králů, ale také Velká pyramida stále obsahují jedna z největších tajemství.

Klíčem k Hawassovo prohlášení můžou být nálezy v tzv. ventilačních šachtách, které objevil německý badatel Gantenbrik. Ten se svým robotem našel na konci šachet kamenné dveře s mosaznými rukojetěmi.

Šachta ve velké pyramidě

Šachta ve velké pyramidě

Chce-li Hawass naplánovat svůj návrat, bude muset přidat ještě další prohlášení, aby si věc získala mezinárodní pozornost. V nedávném rozhovoru pro LiveScience.com k jeho aktuálnímu turné prohlásil, že v Údolí králů a ve Velké pyramidě v Gíze stále ještě čekají fantastické objevy.

Dle Hawasse se v pyramidě stále skrývá hrob faraona Cheopse. Svoji domněnku podporuje robotickým průzkumem z tzv. královské komory, která je v polovině své délky uzavřena kamennými dveřmi. Do dveří byla vyvrtána díra a následně zasunuta kamera. Ta za dveřmi ukázala komoru a další dveře. Na zemi vyfotila neznámé symboly.


Celá situace se jeví tak, že Zahi Hawass si chce udržet svoji pozici zuby nehty a snaží se přilákat mediální pozornost ze zahraničí tím, že upouští různě (bez)významné poznámky o možných objevech v naději, že to vyvolá mezinárodní politický tlak v jeho prospěch. Pokud Zahi Hawass bude definitivně odejit a přijde někdo jiný, celá záležitost pod vedením nového člověka může dostat úplně nový spád. Nabízí se několik scénářů:

  1. Nebude mít nad situací faktickou kontrolu, což povede k pozvolnému rozkrádání a devastaci památek.
  2. Bude mít nad vším absolutní kontrolu a zarazí veškeré politicky nekorektní aktivity.
  3. Idealistická verze: Začne kvantitativně zveřejňovat to, na čem Zahi Hawass léta seděl jako žába na prameni. Buď proto, že mu to bude jedno nebo proto, že bude přesvědčen, že tyto informace patří na veřejnost.

Jeho proklamace mezi řádky působí jako poselství světu: „Chcete-li zachovat status quo, vraťte mne do sedla!!!“.

 

Podle článku na Facebook

Podobné články

2 komentářů k "Zahi Hawass přichází z překvapujícím prohlášením"

Napsat komentář